Klasyczne systemy stereo – wiecznie młode

W latach 90-tych wzmacniacz stereo w cenie 1500 złotych uznawany był za niedrogi, ale moda na kino domowe z początku tego millenium sprawiła, że producenci rozpoczęli wyścig cenowy. Z tego właśnie powodu ceny elektroniki użytkowej drastycznie spadły. Niestety, wraz z tym nastąpił również spory spadek jakości, coraz bardziej masowo produkowanego sprzętu. Na szczęście firmy z tradycjami nie odpuszczały z jakości. Tacy producenci jak MARANTZ, DENON czy PIONEER zawsze w swojej ofercie miały wzmacniacze i odtwarzacze CD, których nie powstydził by się nawet audiofil.

stereo

Dwukanałowe stereo kontra kino domowe

Obserwując rynek, można dojść do wniosku, że zakup systemu kina domowego to najbardziej optymalne rozwiązanie, ponieważ jest to sprzęt bardziej uniwersalny: i do słuchania muzyki z CD i do oglądania filmów na DVD czy Blu-ray.

Jednak doświadczenie naszych klientów pokazuje, że na dziesięć płyt włożonych do odtwarzacza dziewięć to płyty z muzyką – mówi przedstawiciel sklepu cyfrowedomy.pl. W takim wypadku rekomendujemy dwukanałowy wzmacniacz HiFi a nie wielokanałowy amplituner do kina domowego, który z racji swej konstrukcji jest droższy. Patrząc natomiast na to samo z perspektywy zainwestowanych pieniędzy możemy stwierdzić: za cenę amplitunera do kina domowego możemy nabyć wzmacniacz stereo o znacznie wyższych parametrach brzmieniowych – dodaje nasz rozmówca.

Mam, oczywiście świadomość, że jest grupa użytkowników – fanów wielokanałowego brzmienia filmowego, których ta zasada nie dotyczy i nic poza rasowym amplitunerem do kina domowego ich nie interesuje. Ci cenią sobie wysokiej jakości wokal z głośnika centralnego i przestrzeń jaką wytwarzają tylne kolumny głośnikowe.

Rozwiązanie nie tylko dla audiofila

Odkąd pojawił się pomysł na stereofonię, czyli rejestrację i odtwarzanie dźwięku w dwóch kanałach, to do dnia dzisiejszego w tej materii niewiele się zmieniło. Poza bardzo sporadycznymi przypadkami artysta nagrywa, a następnie udostępnia nam słuchaczom materiał dwukanałowy (stereofoniczny).

Wysokiej jakości system audio jest w stanie zaoferować nam wyjątkowe emocje, niepowtarzalne wrażenia akustyczne. Sercem takiego systemu jest wzmacniacz stereo i na nim się skupimy szukając tego, co świadczy o wysokiej jego klasie. Jednym z podstawowych parametrów wzmacniacza jest jego moc. Oczywiście im jest ona większa tym lepiej. Parametr mocy to nie tylko informacja, jak głośno możemy słuchać muzyki, ale zapas mocy daje wyjątkowe, bardzo przyjemne brzmienie basu przy cichym odsłuchu. Korzystając ze wzmacniacza o dużej mocy nie musimy zatem drażnić sąsiada, by czerpać przyjemność ze słuchania muzyki. Drugi parametr to pasmo przenoszenia i w największym uproszczeniu możemy z niego wywnioskować, czy wzmocniony sygnał, który kierujemy ze wzmacniacza na kolumny głośnikowe jest wierny temu, jaki wzmacniacz przyjął od odtwarzacza CD, odtwarzacza sieciowego audio czy gramofonu. Wierność ta i to w zakresie znacznie większym niż pasmo akustyczne jest standardem w dobrych wzmacniaczach Hi-Fi. Mamy zatem gwarancję, że na kolumnach głośnikowych usłyszymy takie dźwięki, jakich doświadczył akustyk w studio nagrań, oczywiście pod warunkiem że są one odpowiedniej jakości. O tym co świadczy o jakości kolumn głośnikowych, innym razem.