Jak komputery zrewolucjonizowały świat. Historia komputerów

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość bez komputerów. To bez wątpienia jeden z wynalazków, który zmienił świat. Mają nieodzowne znaczenie nie tylko dla gospodarki, przemysłu czy rządu, ale również dla zwykłego człowieka, dla którego to narzędzie pracy i rozrywki. Bez nich nastąpiłby całkowity paraliż codziennego życia, o czym lepiej żebyśmy się nie przekonali.

komputery

Od czego wszystko się zaczęło?

Za pierwsze komputery uznaje się liczydła, których początek datuje się na rok 3000 p.n.e., a ich krajem powstania jest Babilonia. Miały ułatwić funkcjonowanie tamtejszej społeczności i z biegiem czasu zaczęto je udoskonalać – komentuje nasz rozmówca z firmy SHOPLET.

Między 250 a 230 r.p.n.e. ustalono liczby pierwsze, a już w 876 r.n.e. po razy pierwszy użyto symbolu „0”. Znaczącym wydarzeniem na przestrzeni lat jest maszyna Blaise Pascala wynaleziona w 1642 roku. Służyła do dodawania i odejmowania przy wykorzystaniu kół zębatych. Był to tzw. arytmometr. W 1666 Samuel Morland skonstruował mechaniczny kalkulator, a w 1694 roku Gottfried Leibniz zbudował pierwszą maszynę liczącą, która charakteryzowała się zerojedynkowym zapisem liczb. On również sformułował ideę rachunku całkowego i wprowadził arytmetykę binarną. Warty wymienienia jest też bez wątpienia Charles Babbage, który w 1833 roku zaprojektował pierwszą maszynę analityczną, jednak projektu nie zrealizowano przez niewystarczające na ten okres umiejętności techniczne. Następnie trzeba zwrócić uwagę na osobę, jaką jest George Boole. Opublikował on uwagi odnośnie do symboli logicznych, co za 100 lat było podstawą działania komputerów. Kolejne wynalazki, które bez wątpienia wpłynęły na powstanie pierwszego komputera to linia telegraficzna (1858 r.), telefon (Aleksander Graham Bell, 1876 r.), linia telefoniczna (1884 r.), pierwsze sygnały radiowe (1901 r.), kolorowe telewizory (1929 r.), binarna maszyna sumująca (George Stibitz, 1937 r.), binarna maszyna licząca (Konrad Zuse, 1938 r.) czy w pełni programowalny kalkulator (Konrad Zuse, 1941 r.).

Pierwszy prototyp komputera

Za prototyp komputera uznaje się elektroniczną maszynę liczącą, nazwaną ABC, którą skonstruowano w 1942 roku. Jej twórcami byli John Atanasoff oraz Clifford Berry. Miała wielkość sporego biurka, pracowała wolno i cały czas wymagała nadzoru człowieka. Mimo to była szybsza niż pozostałe dotąd używane urządzenia. Następnie w 1943 roku rozpoczął się proces budowy maszyny o nazwie ENIAC, twórców J.P. Eckerta oraz J.W. Mauchly’ego. Skonstruowano też elektroniczny komputer Colossus, łamiący szyfry wojenne, jednak fakt ten był tajemnicą przez kolejne 32 lata. 1945 to rok powstania komputera EDVAC (J. Presper Eckert, John Mauchly), rok później zaś ENIAC został uruchomiony. Była to pierwsza maszyna licząca wykorzystująca lampy elektronowe. Potrzeba było dużej mocy na jej ogrzanie, dlatego nie mogła pracować bez przerwy. Kiedy w 1948 roku wynaleziono tranzystor (John Bardeen), rozwój komputerów stacjonarnych nastąpił bardzo szybko. Już w tym samym roku rozpoczęto pracę nad pierwszym komputerem analogowym. W 1951 roku powstał pierwszy komputer komercyjny, stworzony również przez Eckerta i Mauchly’ego. W 1953 roku IBM wyprodukowało pierwszy komputer, nazwany 650, którzy tworzono masowo, a pierwszy komputer dla zwykłych ludzi to IBM 701, jednak jego używanie niewiele miało wspólnego z dzisiejszym wykorzystaniem komputera. W końcu po latach kolejnych zmian i ulepszeń w 1876 powstał pierwszy komputer Apple I (Steve Jobs i Steve Wozniak), a w 1980 roku na rynek weszła firma ATARI, która wypuściła komputery z układem dźwiękowym i grafiką 256. 1981 to rok rewolucji, ponieważ IBM stworzył PC z systemem MS DOS. W 1984 roku Apple wprowadził komputery Macintosh. Od 1995 roku Microsoft wyszedł z systemem Windows 95 i zdominował rynek systemów operacyjnych.

Do czego służą na komputery?

Dzisiaj komputer czy laptop znajduje się w praktycznie każdym domu. Służy do wyszukiwania informacji, rozmów z bliskimi mieszkającymi w innym mieści czy kraju, grania w gry bądź słuchania muzyki. Jeśli twój komputer potrzebuje wymiany bądź szukasz części czy akcesoriów, powinieneś zajrzeć do jednego ze sklepów takich jak SHOPLET, aby zrobić udane zakupy.