Laserowe czujniki podczerwieni – zastosowania

Laserowa czujka skanująca to urządzenie przeznaczone do stosowania w systemach ochrony budynków i posesji. Czujka laserowa może wykrywać wielkość poruszającego się obiektu, jego prędkość i odległość od czujki. Odczytane dane przetwarza specjalny algorytm, który ma za zadanie zmniejszyć ilość fałszywych alarmów i zapewnić jak najskuteczniejsze wykrywanie intruzów.

laserowe-czujniki-podczerwienii

Zastosowanie czujników laserowych

Czujka laserowa to element systemu alarmowego tworzący niewidzialną kurtynę stanowiącą strefę detekcji intruzów. Można ją montować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Kąt detekcji standardowych czujek laserowych wynosi od 105° do 360°, przy zasięgu od 35m do 100m. Dzięki jej zastosowaniu, możliwe jest znaczące zmniejszenie kosztu monitoringu, ponieważ czujka automatycznie naprowadza kamery na obraz intruza znajdującego się w chronionej strefie.

Czujki laserowe pozwalają na bardzo dokładny monitoring zabezpieczonego obszaru. To urządzenia inteligentne, które potrafią nie tylko wykryć intruza wchodzącego do strefy, ale także intruza przechodzącego przez ogrodzenie. Reagują nawet na podejrzane zachowanie intruza, który przebywa już w strefie od jakiegoś czasu.

Działanie

Atutem tych urządzeń jest możliwość precyzyjnego wyznaczenia strefy detekcji i wyłączenia z niej tzw. wolnych stref (bez detekcji), dzięki użyciu funkcji maskowania. Pozwala to np. wyłączyć obszar chodnika z obserwowanej przydomowej posesji.  Dzięki wykorzystaniu funkcji przemieszczania, można stworzyć nawet kilka niezależnych stref detekcji.

Przykładem czujki laserowej jest  telemetryczny laserowy czujnik podczerwieni PLS/SCANIRIS dostępny w ofercie firmy Atline.

Obecnie czujki laserowe stają się coraz popularniejszym systemem zabezpieczeń, cenionym przede wszystkim za wysoką wydajność, prostą instalację, pomiar odległości w czasie rzeczywistym i wszechstronne zastosowanie. Stanowią nieodłączny element ochrony perymetrycznej pozwalający na szybkie wykrycie intruza i podjęcie odpowiednich działań.