Metody mechanicznego czyszczenia kanalizacji

Rozbudowane sieci kanalizacyjne to obecnie norma w dużych miastach, coraz powszechniej kanalizacja spotykana jest również w mniej rozbudowanych rejonach. Jej powszechność sprawia, że bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z ważnej roli, jaką odgrywa w naszym codziennym życiu. Wiele osób nie docenia również zagrożenia spowodowanego zapychającymi się przewodami kanalizacyjnymi. Istnieje wiele metod ich udrażniania – zaliczamy do nich między innymi metody mechaniczne.

Metoda elektromechaniczna

Pierwszą z omawianych metod mechanicznego oczyszczania kanalizacji jest metoda elektromechaniczna. Wykonuje sią ją przy użyciu specjalnych agregatów wyposażonych w wielometrowe spirale. Spirale te wprowadzane są do przewodu kanalizacyjnego, a następnie wprowadzane przez agregat w ruch obrotowy. Dzięki wymiennym końcówkom, spirale są w stanie rozbijać i usuwać zatory powstające w wyniku osadzania się na ścianach przewodów tłuszczy, związków chemicznych, a także zapychania przewodów ciałami stałymi, takimi jak gruz, szmaty, kawałki korzeni. Rozbite zanieczyszczenia są kierowane do studni rewizyjnej, skąd są następnie usuwane.

Wyciągarki

Alternatywną metodą oczyszczania jest użycie ręcznych wyciągarek – potocznie nazywa się ją metodą kubełkową. Metoda jest bardzo podobna do metody elektromechanicznej, bowiem również polega on na wprowadzeniu do przewodu specjalnego, długiego urządzenia, nazywanego przepychaczem. Przepychacz służy jednak nie do niszczenia zatorów, lecz wygarniania ich z rury. Metoda ta stosowana je między innymi w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia rury podczas używania metody elektromechanicznej.

Kiedy stosowane są metody mechaniczne?

Najpowszechniej stosowaną metodą udrażniania przewodów kanalizacyjnych jest metoda WUKO, czyli oczyszczanie przy użyciu wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy taka metoda jest nieskuteczna. Zazwyczaj wtedy zalecanym rozwiązaniem jest użycie jednej z metod mechanicznych. Jakie to sytuacje?

Przede wszystkim metody mechaniczne stosowane są wszędzie tam, gdzie użycie metody ciśnieniowe jest niemożliwe ze względu na ograniczenie przestrzeni – mówi przedstawiciel firmy Geanova

Urządzenia do mechanicznego oczyszczenia kanalizacji są poręczne i można ich używać właściwie wszędzie, podczas gdy do metody ciśnieniowej używamy specjalistycznych samochodów. Ponadto metody mechaniczne stosowane są do oczyszczania tych odcinków kanalizacji, na których występuje dużo załamań – metoda ciśnieniowa jest w takich miejscach zupełnie nieskuteczna, bowiem ciśnienie wody znacznie spada na „kolankach” przewodów. Ostatnim z najpowszechniejszych scenariuszy, kiedy metody mechaniczne okazują się lepsze od ciśnieniowej, są znaczne zatory, których usunięcie przy użyciu strumienia wody jest niemożliwe lub nieopłacalne ze względu na konieczność zużycia dużej ilości płynu.  

śr. ocena 5 / głosów 6