Metody obróbki tworzyw sztucznych

Tworzywa sztuczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W zależności od potrzeb występują pod różną postacią. Powszechnie wykorzystywane są formie półfabrykatów takich jak płyty, wałki czy tuleje. Ponadto w celu odpowiedniego przystosowania tworzywa sztuczne poddawane są obróbce mechanicznej. Jak to wygląda w praktyce? Na jakie metody obróbki możemy wskazać?

Sposoby obróbki tworzyw sztucznych

Wśród często przeprowadzanych procesów obróbki mechanicznej tworzyw sztucznych z pewnością wymienić możemy wiercenie, frezowanie, toczenie, cięcie, gwintowanie oraz struganie.

Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy Boral, która od lat dostarcza wysokiej jakości tworzyw sztucznych i oferuje ich obróbkę mechaniczną:

Półprodukty wykonane z tego typu materiałów można poddawać obróbce przy użyciu maszyn wykorzystywanych także do metalu czy drewna. Z uwagi na ich specyficzne właściwości maszyny te muszą jednak wyróżniać się odpowiednimi cechami. Do najważniejszych z nich zaliczamy zaś dobre łożyskowanie i szybkoobrotowość. Dodatkowo powinny one zapewniać skuteczne odprowadzanie wiórów i kurzu, a także właściwy system chłodzenia. Większość tworzyw sztucznych nie stanowi bowiem dobrych przewodników ciepła. Wreszcie, aby uzyskać jak najlepszy efekt podczas obróbki tego typu materiałów, ostrza maszyn muszą cechować się jednocześnie dużą ostrości i trwałością.

Jak widać, obróbka tworzyw sztucznych nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczęśliwie z pomocą przychodzi CNC, czyli układ sterowania numerycznego.

Obróbka mechaniczna CNC

Pod skrótem CNC kryje się angielski termin Computerized Numerical Control, który w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Ten nowoczesny system pozwala na interaktywne programowanie pracy obrabiarek. Wchodzące w skład systemu programy oraz sterowniki nadzorując pracę maszyny, komunikują się z jej operatorem przy użyciu specjalnie w tym celu skonstruowanego interfejsu. Dzięki temu użytkownik takiej maszyny może wczytywać nowe i edytować już wcześniej wykorzystywane programy obróbki. Może on również dokonywać zmian parametrów oraz na bieżąco śledzić postępy w jej przebiegu.

Jednym słowem obróbka CNC tworzyw zapewnia szybkie i bezpieczne dla materiału przeprowadzenie zaplanowanych prac. Ponadto układ sterowania numerycznego gwarantuje także bardzo precyzyjną obróbkę nawet podczas realizacji powtarzalnych zadań takich jak na przykład wykonywanie złożonych kształtów.

śr. ocena 4.7 / głosów 19