Na czym polega polerowanie ultradźwiękowe?

Jakość form wtryskowych ma bezpośrednie przełożenie na wygląd wytwarzanych za jej pomocą produktów. Doskonale gładka powierzchnia formy jest zatem podstawowym wymogiem. Jednak jakość elementów wytwarzanych przez wtryskarkę nie jest jedynym powodem do tego, by dbać o jakość form.

polerowanie-ultradzwiekowe

Gładka forma wtryskowa pozwala uzyskać idealny efekt końcowy w procesie produkcyjnym, ale także pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne maszyny. Im lepiej wykończona powierzchnia formy, tym lżejsza praca wtryskarki i dłuższa żywotność. Obecnie za najlepszą metodę obróbki form uznaje się polerowanie ultradźwiękowe – mówi ekspert z firmy ZALPOL.

Polerowanie form wtryskowych

Polerowanie jest procesem obróbki, który w efekcie pozwala otrzymać powierzchnię o wysokim połysku. Choć może występować samodzielnie, najczęściej stosowane jest jako ostatni etap obróbki powierzchni, jej regeneracji lub naprawy.

Jako proces wymagający idealnej precyzji, ale też ostrożności, polerowanie wciąż wykonywane jest ręcznie. Różnią się natomiast narzędzia obsługiwane przez polernika. Obecnie wykorzystuje się rozmaite polerki, pilarki oraz nowoczesne urządzenia ultradźwiękowe.

Polerowanie ultradźwiękowe

Polerowanie ultradźwiękowe odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi, które okazują się znacznie wygodniejsze od konwencjonalnych polerek. Takie urządzenia są bardziej poręczne, co ułatwia pracę polernika i wykańczanie nawet mało dostępnych detali. Polerki ultradźwiękowe pracują w zakresie 21000-25000 uderzeń na sekundę przy długości skoku od 0,00004 do 0.00012 cala, co poważnie ułatwia kontrolowanie głowicy.

Urządzenia do polerowania ultradźwiękowego stanowią stosunkowo nowe rozwiązanie technologiczne. Obecnie uważa się je za ważny element obróbki form wtryskowych i jeśli nie konkurencję, to z całą pewnością wartościowe uzupełnienie tradycyjnych narzędzi polerskich.