Na czym polega proces galwanizacji?

Galwanizacja to w uproszczeniu nakładanie powłok metalicznych na przedmioty i narzędzia w celu nadania odpowiednich właściwości i walorów estetycznych. Może to być cynkowanie, cynowanie, srebrzenie, miedziowanie, niklowanie i inne. Każdy z tych procesów bierze swoją nazwę od metalu, z którego wykonywane są powłoki. Na czym dokładnie to polega?

galwanizacja - fabryka

Charakterystyka powłok galwanicznych

Metal nakładany jest równomierną warstwą na cały przedmiot, łącznie z miejscami trudno dostępnymi, które dla odmiany trudno byłoby polakierować. W zależności od przeznaczenia wyrobu, powłoka galwaniczna ma za zadanie chronić go przed korozją, zwiększać odporność na ścieranie, podwyższyć jego przewodnictwo elektryczne czy pełnić funkcję dekoracyjną. Pełni więc funkcje typowo techniczne i również estetyczne.

Technologia nakładania powłok galwanicznych

Opiszmy proces na przykładzie drutu instalacji odgromowej wykonanego ze stali. By mógł on pełnić swoją funkcję, musi zostać ocynkowany. Na początek przygotowujemy jego powierzchnię, a więc mechanicznie oczyszczamy, odtłuszczamy i osuszamy drut. Możemy przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest elektroliza. Drut zanurzany jest w elektrolicie zawierającym jony metalu powłokowego, w tym przypadku cynku. Żelazo zawarte w stali jest w tym przypadku katodą, cynk natomiast anodą – w czasie przepływu prądu stałego przez elektrolit, jony cynku osadzają się na drucie tworząc powłokę ochronną. Na stronie galwanizer.pl możemy przeczytać, jak szerokie zastosowanie ma galwanizacja – już samo cynkowanie wykorzystywane jest w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, energetycznym i telekomunikacyjnym.

Czynniki wpływające na budowę powłoki

W zależności od gęstości prądu możemy uzyskać powłokę grubo lub drobnoziarnistą. Im gęstszy prąd, tym szybciej powstają zarodki powłoki, tym samym powłoka ma mniejsze uziarnienie, jest gładsza. Należy jednak wiedzieć, że zbyt duża gęstość prądu może spowodować wydzielanie się wodoru, przez co powierzchnia stanie się porowata, a tego chcemy uniknąć.

Galwanizacja kojarzy nam się głównie z przedmiotami i wyrobami metalowymi, tymczasem ciekawostką jest, że chromować, niklować czy miedziować możemy także tworzywa sztuczne, na przykład POLIAMID. Uzyskujemy w ten sposób przedmioty lżejsze i bardziej odporne na korozję niż te wykonane z metalu, które są równie estetyczne i znacznie tańsze. Sprawdza się to zwłaszcza w dekoracjach wnętrz.