Najczęstsze usterki drukarek

Prawidłowo działająca drukarka gwarantuje nam doskonałą jakość wydruku i niskie koszty eksploatacji. Zależy nam nie tylko na satysfakcji z użytkowania sprzętu, ale także na dbałości o środowisko, dlatego nie powinniśmy traktować sprzętów biurowych jako urządzeń jednorazowych. W razie wystąpienia awarii drukarkę można oddać do serwisu, który zdiagnozuje i usunie problem. Jakie są najczęstsze usterki w drukarkach?

drukarki

Drukarka nie drukuje

Włożyliśmy nowy toner do drukarki, ale urządzenie nie drukuje. Najczęstsze przyczyny, z którymi możemy poradzić sobie sami, są bardzo proste. Źle podłączyliśmy urządzenie do komputera, kable nie są odpowiednio osadzone w gniazdach. Źle domknęliśmy pokrywę drukarki lub niewłaściwie umieściliśmy w niej toner. W nowoczesnych i rozbudowanych urządzeniach z wyświetlaczem informacja o tym fakcie powinna się nam pojawić w formie komunikatu. Jeżeli drukarka jest nowa lub podłączyliśmy ją do innego komputera, problem może stanowić niewłaściwie zainstalowany sterownik.

Z tymi problemami, podobnie jak z zakleszczonym papierem, możemy poradzić sobie sami. Jednak jeżeli drukarka jest zanieczyszczona po długiej eksploatacji, wymaga konserwacji w serwisie. Wizyta w serwisie będzie także konieczna, jeśli skończył się moduł bębna w urządzeniu – mówi specjalista z firmy Arso ze Szczecina, która zajmuje się sprzedażą oraz naprawami drukarek, kserokopiarek i urządzeń wielofunkcyjnych.

Nieczytelne i nieestetyczne wydruki

Jeśli wydruki są zabrudzone, mają przerwy lub po prostu nie wyglądają estetycznie, może to oznaczać kończący się lub wadliwy toner, ale nie tylko. W przypadku tonerów laserowych powodem może być niewłaściwe przechowywanie ich. Toner powinien być przechowywany w odpowiedniej temperaturze i zabezpieczony przed wilgocią, ponieważ proszek w środku może się zbrylić i utracić swoje właściwości. Drukarka może być nieprawidłowo ustawiona, jeżeli drukujemy na różnych rodzajach materiałów, na przykład samoprzylepnych etykietach. Jeżeli w drukarce osadził się kurz, pył z papieru lub resztki tonera, konieczne będzie czyszczenie urządzenia w serwisie. Podobnie, gdy przydarzy się losowa awaria lub któryś z elementów mechanicznych został uszkodzony po długim okresie eksploatacji.

Urządzenie głośno pracuje

Jeśli drukarka pracuje zbyt głośno lub wydaje dziwne dźwięki, nie obejdziemy się bez pomocy fachowców, chyba że przyczyną jest uszkodzony toner i uda nam się to zauważyć – mówi przedstawiciel serwisu Arso.

Podobnie jak w przypadku nieestetycznych wydruków, problemem mogą być zabrudzenia. Osadzają się z czasem na gumowych rolkach w drukarce, na zębatkach, a nawet na elektronicznych stykach, przez co urządzenie nie może poprawnie pracować. Awarie mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi, których nie jesteśmy w stanie wychwycić, na przykład przepięciami w sieci elektrycznej. Zawsze warto oddać urządzenie do serwisu, zwłaszcza że bardzo często jedynym kosztem jaki poniesiemy, jest opłata za konserwację drukarki, która będzie służyła nam dalej na długie lata.