Niechciane kamienie na polu po orce – jak sobie z nimi poradzić?

Kamienie, które zostają na polu po orce są zdecydowanie niechcianymi „gośćmi”. Najprostszy sposób ich usunięcia to zbieranie ręczne – jednak jest to proces czasochłonny oraz uciążliwy. Z pomocą przychodzą nowoczesne maszyny rolnicze, które umożliwiają poradzenie sobie z kamieniami wygodnie i szybko. A do tego są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane także do innych prac.

zbieracz kamieni na polu

Mogłoby się wydawać, że kamienie raz zebrane z pola nie powinny już więcej się na nim pojawiać. Zdecydowanie byłaby to sytuacja niezwykle korzystna dla rolników i ogrodników, którzy co roku po wiosennej orce muszą zmagać się z wychodzącymi z ziemi kamieniami. Jednak zamarzanie wody, ruchy skorupy ziemskiej oraz prace polowe powodują, że kamienie ukryte w głębi ziemi co roku pojawiają się na powierzchni. Jest to zjawisko z pewnością niepożądane – skały mogą spowodować nie tylko uszkodzenie maszyn, ale również wpływają negatywnie na plony. Dlatego konieczne jest ich regularne usuwanie.

Najprostszy sposób na pozbycie się kamieni z pola

Oczywiście najprostszym sposobem na pozbycie się kamieni z pól jest ich ręczne zbieranie. Kilkadziesiąt lat temu była to jedyna metoda umożliwiająca pozbycia się niechcianych odłamków skalnych. Jednak jak już wspomnieliśmy na początku jest to metoda żmudna i dość pracochłonna. W przypadku dużych areałów również mało efektywna. Z małego ogródka warzywnego z powodzeniem można pozbierać kamienie ręcznie, jednak w przypadku pól jest to zadanie ponad siły. Z pomocą przychodzą więc nowoczesne rozwiązania i maszyny rolnicze i ogrodnicze, które pomimo niewielkich gabarytów mają spore możliwości.

Maszynowe zbieranie kamieni – szybko i efektywnie

Z pomocą przychodzą między innymi maszyny rolnicze Avant, które mogą być wykorzystywane do najróżniejszego rodzaju prac na polu – także do zbierania kamieni. Szeroki wybór maszyn oraz akcesoriów dodatkowych znajdziemy w ofercie Grupy Jackonet, autoryzowanego dealera marki Avant. Do tego rodzaju prac doskonale nadają się ładowarki z serii 300, które można wyposażyć w szereg akcesoriów dodatkowych. Ta niewielka maszyna oferuje spore możliwości. Aby poradzić sobie z niechcianymi na polu kamieniami wystarczy zaopatrzyć się w wydajną łyżkę wielofunkcyjną 4 w 1, która może służyć także do innych prac, między innymi jako lemiesz spycharki lub wyrównywarka. Ze względu na wysoką masę załadowczą, nawet do 700 kg, maszyną Avant z powodzeniem można zbierać nawet spore kamienie z dużych obszarów. Jej niewielkie gabaryty i duża zwrotność umożliwiają operowanie nawet na nietypowym terenie.

Wysoka wydajność i uniwersalność zastosowań

Nie da się ukryć, że maszyna umożliwiająca zbieranie kamieni pozostałych w polu po orce oferuje większą efektywność. Zbieranie ręczne jest niezwykle czasochłonne, a prace trzeba przeprowadzać co roku. Maszyny Avant to połączenie wysokiej wydajności oraz uniwersalności zastosowań – po oczyszczaniu pola z kamieni łyżkę można wymienić na dowolne inne akcesorium i wykorzystać maszynę do innego rodzaju prac.

śr. ocena 0 / głosów 0