O czym warto pamiętać przy projektowaniu zielonego dachu?

Zielone dachy, choć bardzo modne, wciąż bywają postrzegane jako inwestycja czasochłonna ze względu na pracę poświęconą na pielęgnację nasadzeń, a także problematyczna – wymagająca płaskiego i stabilnego dachu oraz odpowiednich warunków. Istnieje jednak rozwiązanie eliminujące te niedogodności, a mianowicie zielone dachy ekstensywne – tańsze, wygodne w zakładaniu i pielęgnacji. Jak je projektować?

Dach zielony – układ warstw

Systemy zielonych dachów ekstensywnych składają się z warstw, których specyfika i kolejność ułożenia sprawiają, że montaż i pielęgnacja dachu są proste, a sam system jest funkcjonalny i bezpieczny. Kolejne warstwy, zaczynając od spodu, to:

  • Warstwa drenażowa i filtracyjna – bezpośrednio na powierzchni dachu układa się drenaż odciążający konstrukcję z nadmiaru wody. W tym celu wykorzystuje się naturalny żwir rzeczny o grubości min. 5 cm lub maty pętelkowe bądź kubełkowe. Te ostatnie materiały z tworzyw sztucznych cechuje lekkość i niewielki rozmiar, a przy tym wytrzymałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Drenaż może zostać pominięty, jeśli kąt nachylenia dachu wynosi powyżej 2O. Na drenażu układa się mocno przepuszczalny filtr z geowłókniny, który zapobiega zamulaniu drenażu.
  • Warstwa wegetacyjna – substrat mineralny, stabilny i wytrzymały, zapewnia roślinom dobre warunki wegetacyjne. W zależności od konstrukcji dachu, grubość tej warstwy wynosi od 5 do 10 cm. Substrat można zastąpić higroskopijną wełną skalną, gdy wymagana jest lżejsza warstwa wegetacyjna.
  • Warstwa roślinna – gatunki wykorzystywane do zazielenienia dachów ekstensywnych muszą być odporne na ekstremalne warunki panujące na dachu: duże nasłonecznienie, silny wiatr i opady. Powinny to być rośliny o niskich wymaganiach w zakresie pielęgnacji i możliwości naturalnego wysiewu. Idealnie sprawdzają się tu różne odmiany mchów, rozchodników, bylin, traw i ziół.

Zabezpieczenia dachu zielonego

Tak ułożone warstwy należy odpowiednio zabezpieczyć, by zapewnić bezproblemowy rozwój roślin, a także ułatwiać ochronę i konserwację dachu. W tym celu dodatkowo stosuje się specjalne warstwy żwirowe. – Tłumaczy pracownik firmy Xero Flor, która oferuje systemy dachów zielonych i trawę w rolkach. – Opaski żwirowe pełnią dwie funkcje – zapewniają wygodny dostęp do instalacji na dachu, a także stanowią zabezpieczenie przeciwpożarowe. Pasy żwirowe o szerokości ok. 50 cm układa się przy urządzeniach technicznych, np. wentylatorach, jak i otworach – lufcikach, świetlikach, klapach dymowych. Zabezpieczenie takie stosuje się też przy obrzeżach dachu, attykach i wystających ponad dach ścianach elewacyjnych. Ponadto w celu zabezpieczenia dachu zielonego przed wiatrem stosuje się specjalne obciążenia. Należy też pamiętać, że pokrycie dachowe pod systemem zielonego dachu powinno być odporne na przerastanie korzeni, co można osiągnąć przez zastosowanie odpowiednich folii i membran.  Tak zabezpieczony zielony dach – wytrzymały, trudnopalny, odporny na wiatr, temperaturę i wilgoć, będzie funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem.