Ogrzewanie i chłodzenie hotelu. Kilka praktycznych porad

Każdy hotel, w trosce o komfort swoich gości, powinien spełniać określone warunki bytowe. Kwestia ta dotyczy również temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

klimatyzacja hotelowa

Trudna letnia pogoda

Lato to pora roku, szczególnie sprzyjająca organizacji wakacji. Wówczas do ośrodków wypoczynkowych w całej Polsce przybywają setki tysięcy wczasowiczów. W okresie czerwca-sierpnia, gdy temperatura przekracza granicę 30° Celsjusza, odpowiednio zaopatrzone hotele powinny posiadać sprawną klimatyzację. Nowoczesne urządzenia i mechanizmy klimatyzacyjne nie tylko chłodzą powietrze, ale również czynią je świeżym i czystym, usuwając nadmiar wilgoci i zapobiegając pleśni. Dodatkowo, robią to bez hałasów i przeciągów, budząc pełnię satysfakcji u przybyłych na odpoczynek przybyszów.

W trosce o dobre standardy

Aby temperatura powietrza była optymalna, powinna mieścić się w stałych, powszechnie przyjętych normach. Za idealną temperaturę ,,pokojową” uważa się zakres 21–22°C. Powyżej zaczyna być ciepło. Temperatura 26°C może już prowadzić do znaczącego dyskomfortu, za którym idą obniżenie sprawności i chęci do pracy. Hotele często zapominają również o innym istotnym czynniku, jakim jest wilgotność. Jej znaczące obniżenie powoduje m.in. wrażenie suchości w gardle i odczucie spękanych ust. Warto pamiętać, że dolegliwości te dotyczą nie tylko gości, ale również personel hotelu. Uznaje się, że komfortowa wilgotność w pokoju hotelowym wynosi około 50–60 procent. Niezwykle ważne więc, aby hotel był zaopatrzony w mechanizmy, regulujące dokładny poziom wilgoci.

Ocena funkcji i przydatności

Podstawą przy wyborze systemów i technologii z zakresu chłodnictwa i klimatyzacji, jest określenie wymagań dotyczących chłodzenia i osuszania powietrza latem, ale również jego dogrzewania i nawilżania zimą (w końcu i wówczas trwa okres turystyczny). Do tego dochodzi wspomniana już kwestia wentylacji i oczyszczania powietrza. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie mechanizm zastosować, zawsze możemy skonsultować sprawę z fachowcami rynku urządzeń chłodniczych i technologii pokrewnych. Wiele firm może nam zaoferować kompleksową pomoc, najlepiej uczynią to jednak doświadczone przedsiębiorstwa. Na terenie Warszawy jest to np. działająca od ponad 20 lat spółka ASC – Automatyka Systemów Chłodniczych, z siedzibą przy ul. Legionowej w dzielnicy Bemowo.