Pompy ciepła. Sposób na energooszczędne ogrzewanie

Pompy ciepła pozwalają korzystać z nowoczesnych metod ogrzewania domów. Określane są jako niskotemperaturowe urządzenia grzewcze, które do optymalnego funkcjonowania potrzebują niewielkich ilości energii elektrycznej. Dzięki zaawansowanej technologii wykorzystują one energię cieplną zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie. Jak działa pompa ciepła i czy warto w nią zainwestować? Dowiedz się więcej!

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenie grzewcze. Mechanizm jej działania opiera się na wykorzystaniu przemian fizycznych umieszczonego w niej czynnika. Jest on zamieniany z postaci płynnej na gazową i odwrotnie. Dzięki temu energia cieplna krąży ze źródła dolnego do górnego.

„Gruntowe pompy ciepła są połączone z kolektorami lub spiralami, które są umieszczane w gruncie. Kiedy czynnik odparowuje, pobiera ciepło z gruntu, trafia do sprężarki, gdzie podnosi się jego ciśnienie, za sprawą czego gwałtownie rośnie temperatura. Rozgrzany gaz jest kierowany do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do otoczenia. W ten sposób cykl się powtarza” – wyjaśnia działanie pompy ciepła ekspert z firmy Eko System.

Zakup i instalacja takiej pompy to spory koszt. Jest to jednak metoda ogrzewania, która ma wiele zalet.

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które mają potencjał, aby w przyszłości zastąpić kotły na paliwa. Wśród wielu zalet tego rozwiązania na szczególną uwagę zasługują:

  • niskie koszty pracy – jedynym elementem budowy pompy ciepła, który wymaga zasilania, jest sprężarka. Jest napędzana niewielkimi ilościami energii elektrycznej,
  • długi czas eksploatacji – pompy ciepła z zasady powinny działać bezawaryjnie przez kilkadziesiąt lat,
  • względy ekologiczne – pompy ciepła nie emitują szkodliwych substancji do środowiska,
  • możliwość połączenia z innymi źródłami energii lub ciepła, takimi jak panele czy kominki.

Inwestycja w pompę ciepła to początkowo spory wydatek sięgający nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, który zwrócić może się dopiero w perspektywie kilku lat. Biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw i ograniczoną ich ilość, pompa ciepła może być doskonałym rozwiązaniem w nowym budownictwie. Jest ekologiczna, energooszczędna, a koszty eksploatacyjne są znikome.
W dodatku, jeśli decyzję o zamontowaniu pompy cieplnej podejmie się na etapie projektowania domu, nie będzie konieczności prowadzenia tuneli kominowych. Pompę taką wystarczy odpowiednio osadzić w gruncie. Pompa ciepła jest urządzeniem w dużej mierze bezobsługowym. Jak więc widać, z korzystania z niej płynie wiele korzyści.

śr. ocena 5 / głosów 1