Projektowanie i budowa sieci światłowodowych w praktyce

Projektowanie i budowa bezpiecznej sieci światłowodowej wymaga sporej dawki wiedzy oraz fachowego doświadczenia. Duże budynki wymagają bardzo zaawansowanych rozwiązań, a każdy błąd w tej kwestii może być niezwykle kosztowny. Z tego powodu należy korzystać z usług specjalistów, którzy znają ten temat od podszewki. Jak więc buduje i projektuje się sieci światłowodowe? Oto kilka praktycznych informacji!

sieci światłowodowe

Z czym wiąże się budowa sieci światłowodowych?

Budowa bezpiecznych i funkcjonalnych sieci światłowodowych to przede wszystkim działania z zakresu doboru wysokiej jakości materiałów, takich jak okablowanie oraz urządzenia. Po odpowiednim dopasowaniu podzespołów przystępuje się do ich instalacji oraz konfiguracji.

– W procesie tym używa się metod takich, jak spawanie, a działania najczęściej nie wymagają kucia ścian i innych destrukcyjnych działań. Doświadczony fachowiec wykonuje tę czynność zazwyczaj w kilka godzin. Na końcu takich prac dokonuje się pomiarów oraz sprawdzania działania i bezpieczeństwa wszystkich zamontowanych przyłączy. 25-letnia gwarancja używanych przewodów światłowodowych z włókna szklanego jest spowodowana ich trwałością – informuje pracownik firmy BOKA TECH z Wrocławia.

Jak rozprowadza się światłowody w budynkach?

Kiedy instalacja światłowodowa jest już doprowadzona w pobliże budynku, należy prawidłowo rozprowadzić ją we wnętrzach. Takie działania także wymagają wiedzy i doświadczenia.

Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego miejsca na telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową. Warto pamiętać, że mieszkańcy domu muszą kupić ten element osobiście, a umieszcza się go najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych lub w pobliżu wyjścia z budynku. Specjaliści przeprowadzają instalację sieci światłowodowej w sposób, który umożliwia zamaskowanie wszystkich nieestetycznych elementów.

Doprowadzenie kabli przez ściany budynku to kolejny etap prac. Po takich działaniach możliwe jest korzystanie z internetu oraz telewizji. Odpowiednie podzespoły w postaci rurek i kabli umieszcza się najczęściej nad drzwiami lub w okolicach maskujących listew podłogowych.

Co uwzględnia się w projektach sieci światłowodowej?

W zależności od przeznaczenia budynku należy uwzględnić elementy związane z umiejscowieniem poszczególnych odbiorników oraz ich zakresem. Naturalnie więc w jednorodzinnych domach liczba gniazdek będzie mniejsza. Firmy, kina i lokale gastronomiczne lub usługowe wymagają najczęściej innych projektów, które mają bardziej skomplikowaną strukturę.

śr. ocena 0 / głosów 0