Przygotowanie klimatyzacji do sezonu letniego

Nie da się ukryć, że nasz klimat się zmienia. Lata są coraz cieplejsze, a zimy coraz mniej dokuczliwe pod względem mrozów. Z powodu coraz wyższych temperatur w okresie wakacji wielu ludzi decyduje się na montaż klimatyzacji. Jednak nie każdy pamięta, że aby cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem, nawet gdy za oknem panują tropikalne upały, trzeba odpowiednio zadbać o pracujące dla nas urządzenia.

klimatyzacja

Klimatyzator – o czym pamiętać przed latem?

Na początek należy zadbać o same wloty i wyloty urządzenia, czyli przetrzeć je suchą szmatką, żeby pozbyć się zalegającego tam kurzu. Sucha tkanina jednak nie poradzi sobie z większymi zabrudzeniami. Czasami konieczne może być zastosowanie specjalnych detergentów czyszczących, jednak pamiętajmy, aby kupić je w odpowiednim sklepie, ponieważ niewłaściwe preparaty mogą uszkodzić klimatyzator. Na pewno nie mogą być to ostre środki, które spowodowałyby więcej szkody, aniżeli pożytku. Każdy klimatyzator powinien mieć załączoną instrukcję czyszczenia urządzenia, dlatego zapoznajmy się z nią zanim zaczniemy jakiekolwiek działania. Wiele z nich także posiada specjalny wyświetlacz, na którym pojawia się informacja o konieczności czyszczenia. W innym wypadku najlepiej jest czyścić klimatyzator raz na dwa tygodnie, wówczas będziemy mieć pewność, że oddychamy czystym powietrzem. Zimą na pewno nie używaliśmy go zbyt często, dlatego dokładniejsze czyszczenie przed regularnym stosowaniem jest bezapelacyjnie konieczne. Czasami niezbędna jest również wymiana filtrów, z czym już najlepiej zgłosić się do specjalistów.

Nieczyszczony klimatyzator – czym nam zagraża?

Osiadające na filtrach zanieczyszczenia są idealną pożywką dla drobnoustrojów, które przy włączonej klimatyzacji będą wdmuchiwane razem z powietrzem do pomieszczenia. Takie przepełnione bakteriami powietrze może powodować choroby dróg oddechowych i różnego rodzaju infekcje, z którymi potem będziemy musieli się mierzyć, a na pewno nie jest nam to potrzebne. Dlatego aby nie przejmować się zanieczyszczeniami powodowanymi przez mikroorganizmy, musimy zadbać o brudne urządzenia i prowadzić systematyczny serwis klimatyzatorów. Serwisem urządzeń zajmuje się wiele firm, a kiedy chcemy zdecydować się na usługi jednej z nich, powinniśmy skontaktować się z firmą Pionis, oferującą najwyższej jakości działania poświadczone odpowiednimi certyfikatami.