Radiotelefony bazowe i stacjonarne

Sprawna komunikacja jest czynnikiem niezbędnym w organizowaniu działań większej ilości osób – szczególnie w sytuacjach takich jak prace na dużych placach budowy, akcje ratunkowe czy pilnowanie porządku na imprezach masowych, a więc zawsze wtedy, gdy współpraca odbywa się na pewną odległość. Najpowszechniejszymi urządzeniami, służącymi zachowaniu łączności między poszczególnymi członkami ekipy oraz przełożonymi są radiotelefony.

radiotelefony

Czym jest radiotelefon?

Radiotelefon, powszechnie nazywany również krótkofalówką czy walkie-talkie, jest stacją nadawczo-odbiorczą, umożliwiająca porozumiewanie się za pomocą głosu na niewielkie odległości (zazwyczaj zasięgu nie przekracza kilkunastu kilometrów, dystans ten może zmieniać się w zależności od ukształtowania terenu lub warunków pogodowych). Spotykane są trzy rodzaje telefonów:

  • Ręczny – mobilny radiotelefon od zasięgu do kilku kilometrów w idealnych warunkach, stosowany głównie w terenie
  • Mobilny – nazywany również bazowym, nadaje się do montażu w różnego rodzaju pojazdach, w tym w samochodach i ciężarówkach. Wymaga podłączenie do pokładowego źródła zasilania
  • Stacjonarny – podobnie jak radiotelefon mobilny, wymaga podłączenia zewnętrznego źródła zasilania, jednak jego rozmiary uniemożliwiają swobodny montaż zestawu w kabinie samochodu czy ciężarówki

Zalety radiotelefonów

Najważniejszą zaletą radiotelefonów jest fakt, że umożliwiają one utrzymanie bezprzewodowej łączności drogą radiową, bez wykorzystania infrastruktury wykorzystywanej przed zwykłą telefonię (np. wież przekaźnikowych). Dzięki temu możliwe jest komunikowanie się dwóch i więcej urządzeń w sytuacjach, kiedy inne środki komunikacji nie działają lub są poza zasięgiem sieci. Zaliczyć do tych sytuacji możemy między innymi klęski żywiołowe, czy wojny (w wyniku których infrastruktura telefoniczna może zostać zniszczona). Ponadto użycie radiotelefonu eliminuje potrzebę oczekiwania na połączenie, korzystanie z niego jest bardzo proste i wygodne.

Wysokiej jakości radiotelefony różnego rodzaju znajdziemy w ofercie firmy Sprzęt-Poż, specjalizującej się w dostarczaniu sprzętu dla straży pożarnej i służb ratowniczych.