Rodzaje akcesoriów do pary i kondensatu

Wybór specjalistycznej armatury powinien być dobrze przemyślany. Ostatecznych decyzji warto dokonać idąc za profesjonalną poradą, kierując się dobrymi opiniami zadowolonych klientów polecanych firm. W grę wchodzą konkretne rozwiązania i produkty. Istnieje wiele różnych akcesoriów do pary i kondensatu. Najważniejsza jest trwałość, solidne wykonanie i gwarancja długiej przydatności. Armatura powinna posiadać wymagane atesty i certyfikaty jakości przyznane przez organizacje techniczne.

kondensaty

Wybrane akcesoria

Wzierniki – najlepsze ze stali nierdzewnej, przelotowe, z podwójnym szkłem. Pozwalające „rzutem oka” ocenić przepływ w rurociągu. W połączeniu z odwadniaczem daje możliwość kontroli jego pracy.

Ograniczniki temperatury kondensatu – niezbędne w kotłowniach na wodzie ciepłej i gorącej. Odprowadzają schłodzony już kondensat bez konieczności kolejnego odparowania. Dobre urządzenie musi gwarantować stałą regulację chłodzenia kondensatu.

Ograniczniki temperatury powrotnej medium – dobrze, gdy wykonane są solidnie np. ze stalowej odkuwki. Wykorzystując ciśnienie i temperaturę ogranicznik tego rodzaju zapewnia odprowadzenie ciepła z czynnika grzewczego. Ograniczniki temperatury powrotnej muszą oszczędzać energię układu przez ograniczenie temperatury cieszy powrotnej. Urządzenie powinno być, jak cała armatura przemysłowa odporne na korozję. Należy zwrócić uwagę na zabezpieczenie niedopuszczające do powstania temperatury wyższej, niż 130 stopni. Dobrze, gdy urządzenie jest proste i szybkie w montażu, posiada gniazda gwintowane i końcówki do przyspawania.

Przerywacze próżni – mają zastosowanie w układach wodnych i parowych. Skutecznie blokują powstawanie podciśnienia w rurociągu.

Automaty odwadniające – odwadniacze typu np. termostatycznego pomocne są przy odwadnianiu urządzeń parowych. Regulując ciepło odwadniacz korzysta z temperatury kondensatu oraz dodatniego ciśnienia. Samoistnie odpowietrza się w czasie pracy, powinien posiadać kapsułkę membranową odporną na korozję – z kapsułki płynie schłodzony kondensat. Dobry odwadniacz wyposażony jest w urządzenie minimalizujące erozję całego „body”.

Idealna armatura

Trwała i wykonana z materiałów odpornych na działanie wody, pary wodnej i wysokich temperatur. Bezpieczna – czyli taka, która posiada wszystkie wymagane dopuszczenia do sprzedaży. Wytrzymała, aby nie były konieczne wymiany części, naprawy i kolejne zakupy. Lepiej zdecydować się na produkt z wyższej półki. Nabywając słabsze urządzenia decydujemy się tak naprawdę na większe wydatki.

Jaką armaturę wybrać?

Wybierajmy armatury dobrej jakości np. firma KLIMATECH, nowoczesne i funkcjonalne, najlepiej z gwarancją. Kupując należy wziąć pod uwagę rzetelność i wiarygodność firmy, jej doświadczenie, fachowe opisy poszczególnych produktów i czytelne instrukcje obsługi urządzeń. Warto zwrócić uwagę na renomę, obecność na rynku i – oczywiście – przeczytać recenzje i opinie wcześniej upewniając się, czego dokładnie potrzeba w zakładzie przemysłowym. Liczy się wyraźna i przełożona w zrozumiały sposób wiedza producenta sprzedającego i polecającego konkretne rozwiązania.