Rodzaje urządzeń spawalniczych

Do spawania służy urządzenie zwane spawarką. Wykorzystują je nie tylko profesjonaliści, ale i majsterkowicze w swoich przydomowych warsztatach. Wyróżnia się przy tym różne rodzaje spawarek, które między sobą różnią się określonymi parametrami. Różne jest też ich przeznaczenie. Jakie zatem są podstawowe rodzaje narzędzi spawalniczych?

Spawanie

Gdzie szukać dobrych urządzeń spawalniczych?

Spawanie to nic innego jak łączenie ze sobą materiałów topliwych. Proces ten odbywa się przy pomocy urządzeń zwanych spawarkami. Spawarka jest narzędziem, które pozwala przykładowo na przyspawanie zawiasów w bramce czy tłumika w samochodzie. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że wyróżnia się kilka rodzajów narzędzi spawalniczych, które między sobą różnią się wielkością, konstrukcją czy funkcjonalnością. Znaleźć je można w ofercie takich firm, jak Spawtom. Spawarki elektryczne, zwane również transformatorowymi są dość ciężkie. Spawają one elektrodami otulonymi MMA. Nie należy przy ich pomocy spalać ze sobą cienkich blach oraz bardzo dużych elementów.

Spawarki inwertorowe

Spawarki inwertorowe również spawają technologią MMA. To urządzenia bardzo wszechstronne, które doskonale sprawdzają się przy różnego rodzaju pracach warsztatowych. Używane mogą być jednak równie dobrze przez profesjonalistów. Za pomocą specjalnego osprzętowania są w stanie spawać np. aluminium. Jednak nie zaleca się ich wykorzystywania przy bardziej skomplikowanych połączeniach aluminiowych. Migomaty to spawarki spawające w technologii MIG. To urządzenia profesjonalne, które pozwalają na spawanie nawet bardzo małych elementów. Często wykorzystywane są do pracy przy pojazdach i urządzeniach mechanicznych. Nie są jednak zbyt mobilne, bo wymagają zastosowania specjalnej osłony gazowej; można ich więc używać głównie w warsztatach.

Spawarki gazowe

Spawarki gazowe pozwalają na dokładne i precyzyjne spawanie. Jednak do ich uruchomienia potrzebne jest podłączenie do palnika dwóch butli z gazem, co bywa bardzo niebezpieczne i wymaga wiedzy na temat bezpieczeństwa pracy z gazem. Na ogół wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie znaczenie ma spawanie szczelne i bardzo precyzyjne. Spawarki gazowe wykorzystują przede wszystkim profesjonaliści. Spawarki wykorzystujące technologię TIG pozwalają na skuteczne spawanie niemal każdego rodzaju materiału. Doskonale radzą sobie z aluminium. Często umożliwiają też spawanie w technologii MMA. Wymagają wyposażenia w dwie butle gazowe i są urządzeniami dość drogimi. Sięgają po nie więc głównie zawodowcy.

śr. ocena 5 / głosów 1