Różne zastosowania systemów nagłośnienia

Każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest nagłośnienie, czy to podczas dużej, plenerowej imprezy czy też podczas kameralnej konferencji. Problemy z dźwiękiem, złe ustawienie głośników, nieumiejętność doboru poziomu dźwięku do wielkości pomieszczenia, problemy z mikrofonem potrafią zepsuć każde, nawet najlepiej zaplanowane wydarzenie.

system-naglosnienie

Dlatego tak ważny jest odpowiedni system nagłośnienia. Gdzie jeszcze powinniśmy o niego zadbać?

Systemy nagłośnienia to różne składowe, które w zależności od miejsca spełniają różnoraką rolę. Inne wybierzemy do sali konferencyjnej, a jeszcze inne do dużej przestrzeni, takiej jak na przykład kościół. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie funkcje pełnią w konkretnych miejscach.

Kluby fitness

W miejscach takich jak kluby fitness, nagłośnienie spełnia kluczową funkcję, gdyż muzyka jest, obok trenera, podstawą treningu. Warto, by była odpowiednio głośna podczas zajęć, lecz nie na tyle, by zagłuszać polecenia prowadzącego. Z kolei w ogólnej sali treningowej ze sprzętem siłowym, powinna być przyjemnym dodatkiem/tłem muzycznym do wykonywanych ćwiczeń. Aby system nagłośnienia w sali fitness spełniał swoje zadanie, powinien być odpowiednio zaprojektowany oraz dobrany do wymogów pomieszczenia i specyfiki prowadzonych zajęć.

 

Restauracje i hotele

W każdym przypadku, pierwszym krokiem, jest zbadanie akustyki wnętrza po to, aby dobrać odpowiedni system. Zarówno w obiektach hotelowych, jak i w restauracjach, system audio służy klientom oraz pracownikom. Tworzy nastrój i klimat wnętrza, a poza tym niweluje nieprzyjemne szumy otoczenia, takie jak dźwięk klimatyzatora, czy odgłosy, dobiegające z kuchni. Ponadto tło muzyczne wypełnia tzw. martwą ciszę, przez co oczekując w restauracji na posiłek, klient odczuwa zdecydowanie większy komfort niż w przypadku jej braku.

Kościoły

Ze względu na specyficzną akustykę, system nagłośnienia w kościołach pełni bardzo ważną funkcję. Kolejną kwestią, związaną ze specyfiką budynku, jest często jego zabytkowy charakter, który sprawia, że montaż sytemu jest utrudniony. Ponadto trzeba pamiętać, aby zapobiec efektowi pogłosu.

Systemy nagłośnienia znajdziemy dzisiaj w niemalże każdym budynku. Będą to zarówno szkoły, gdzie systemy te są wykorzystywane podczas oficjalnych uroczystości, jak i przychodnie, oraz kliniki, a także sale konferencyjne. Osobnym działem są systemy przenośne na imprezy plenerowe.

śr. ocena 5 / głosów 5