W jaki sposób wybrać idealny system klimatyzacji biura

Warunki panujące w miejscu pracy przekładają się na jej jakość i efektywność. Dotyczy to w pierwszej kolejności tak podstawowych czynników, jak powietrze i światło. W stworzeniu sprzyjającego środowiska pracy pomaga system klimatyzacji. W jaki sposób wybrać klimatyzację odpowiednią do biura? Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze systemu klimatyzacyjnego?

System klimatyzacji wpływa na pracę!

Brak klimatyzacji może być uciążliwy dla pracowników. W zimie niskie temperatury na dworze nie pozwalają na odpowiednie wietrzenie pomieszczeń biurowych, w lecie natomiast żar leje się z nieba. Okna nie dają także pełnej kontroli, dlatego zawsze ktoś będzie niezadowolony. Z drugiej strony nadmierne klimatyzowanie może odbić się na zdrowiu pracowników, a to z kolei przyczyniać się do mniejszej liczby przepracowanych dni, częstszych zwolnień i przestojów w realizacji zadań.

Warto pamiętać, że w ciepłe dni temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu może różnić się od tej na zewnątrz zaledwie o 4 stopnie. Niewskazane jest utrzymywanie np. przyjemnego chłodu, podczas gdy termometry pokazują 30 stopni. Może to wywołać przeziębienie lub przegrzanie, a nawet szok termiczny.

Wybieramy klimatyzację do biura. Co wziąć pod uwagę?

Dobierając klimatyzację do pomieszczenia biurowego, powinniśmy określić warunki, jakie w nim panują, a także swoje oczekiwania. Nowoczesne klimatyzacje nie tylko nadają powietrzu odpowiednią temperaturę, ale też oczyszczają je z pyłów i drobnoustrojów. Ta ostatnia opcja sprawdzi się doskonale np. w ośrodkach zdrowia, ale też przedszkolach, w których co chwilę dochodzi do infekcji. Warto pomyśleć o tym rodzaju klimatyzacji wszędzie tam, gdzie przebywa duża liczba osób.

Jeżeli mamy małe biuro z oknem, można nieco zaoszczędzić i zdecydować się na klimatyzację, która pobiera powietrze z wewnątrz, wtedy jednak trzeba je regularnie wymieniać poprzez otwieranie okna.

Jeśli w biurze pracuje kilka osób, które np. przychodzą o różnych porach i mają odmienne preferencje co do temperatury, można pokusić się o klimatyzację typu multisplit – jest ona niezależnie sterowana przy poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu każdy zapewnia sobie optymalne warunki bez konieczności kompromisu z resztą załogi. Z pewnością będzie to miało pozytywne przełożenie na atmosferę w firmie i poziom pracy każdego z zatrudnionych.

Warto zdecydować się na profesjonalnego sprzedawcę wyspecjalizowanego w systemach klimatyzacyjnych, który zapewni solidny montaż, a potem rzetelny serwis. Godna polecenia jest firma www.a-tec.pl.