Systemy nawilżania w przemyśle papierniczym

Odpowiednia wilgotność powietrza jest bardzo istotna, nie tylko dla człowieka, ale również dla przemysłu. Uznawana jest za niezwykle istotny czynnik produkcyjny, bez którego może dojść do poważnych usterek. Jedną z branż, dla których optymalna wilgotność powietrza jest szczególnie znaczącą, to przemysł papierniczy.

nawilzacze powietrza

Rodzaje nawilżaczy

Rozwój w dziedzinie nawilżaczy powietrza sprawił, że dzisiaj dostępne są nie tylko najstarsze i najbardziej popularne nawilżacze parowe, jednak to od nich zaczniemy. Nawilżacze parowe są niezwykle optymalnym rozwiązaniem, ponieważ wykorzystują różne systemy zasilenia. Wyróżnia się nawilżacze elektryczne, gazowe, a także na gorącą wodę, z wymiennikami ciepła, w zależności od indywidualnych potrzeb – komentuje nasz ekspert z firmy Sternal International Sp. z o.o.

Nawilżacze parowe są bezproblemowe w instalacji, niedrogie w eksploatacji, niezawodne i efektywne. Drugi rodzaj nawilżaczy to nawilżacze niskociśnieniowe, zbudowane z szeregu dysz, do których doprowadzane są woda i sprężone powietrze. Są precyzyjne, zaopatrzone w funkcję samooczyszczania i zużywają niewiele energii. Charakteryzuje je także bezobsługowa praca i możliwość rozbudowy. Nawilżacze wysokociśnieniowe z kolei również nie zużywają dużo energii, można je rozbudować, a do tego eliminują ryzyko powstania kultur bakteryjnych. To jednak cecha, która wyróżnia także poprzednie rodzaje nawilżaczy, dlatego należy zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami i w razie problemów z wyborem skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Problemy wynikające z nieodpowiedniego nawilżenia powietrza

Nieodpowiednie nawilżenie powietrza w przemyśle papierniczym może być źródłem wielu problemów. Przede wszystkim papier może się elektryzować i odkształcać. Przez to następują zmiany w jego wymiarach, co skutecznie utrudnia dalszą obróbkę. Tym bardziej, że kartki zaczynają się zwijać i zaginać. Papier nie ma też tak dobrej jakości. Osoby chcące zachować jak najlepsze warunki produkcji w swoim zakładzie powinny zatem odwiedzić stronę internetową firmy Sternal International Sp. z o.o., aby dobrać odpowiednie nawilżacze.