Systemy zakopywane w obwodowej ochronie obiektów. W jaki sposób się je montuje?

Kiedy mowa o ochronie budynków, pierwsze co przychodzi na myśl to zabezpieczenie okien i drzwi. Tymczasem warto pomyśleć o tym, jak powstrzymać włamywacza jeszcze zanim dostanie się w pobliże domu, czyli wtedy, kiedy będzie próbował przejść przez ogrodzenie. Barierę na tym etapie może stanowić ochrona obwodowa. Jednym z jej rodzajów są systemy zakopywane. Czym się one charakteryzują?

Co to jest ochrona obwodowa?

Ochrona obwodowa to pierwsza strefa, której przekroczenie może spowodować włączenie się alarmu. Czujki są rozmieszczane np. wzdłuż ogrodzenia i mogą występować pod różnymi postaciami, a także wykorzystywać różne technologie. Ochrona obwodowa zapewnia bezproblemowe poruszanie się wewnątrz posesji, ale alarm włącza się wtedy, kiedy na teren prywatny spróbuje dostać się niepożądany gość. Systemy tego typu można stosować zarówno przy domach mieszkalnych, jak i wokół publicznych posesji.

Rodzaje systemów zakopywanych

Czujki wykrywające niepokojący ruch można zamontować również pod ziemią, dzięki czemu są niewidoczne dla potencjalnego włamywacza. Jak wyjaśnia pracownik firmy ATLine:

Działanie zakopywanych systemów ochrony obwodowej może opierać się na różnych zjawiskach fizycznych.

Są to np.:

  • pole magnetyczne wytwarzane przez kable sensoryczne zakopane pod ziemią.
  • różnica ciśnień podczas zmiany siły nacisku na podłoże.

Montaż systemów zakopywanych

Podziemne systemy ochrony obwodowej można instalować pod powierzchniami pokrytymi trawą, żwirem, kostką, dużymi płytami, a nawet asfaltem. Wykorzystywanie ich pod podłożem wykonanym z betonu ma pewne ograniczenia, ale istnieją mechanizmy, które można stosować również w przypadku tego materiału. Po podjęciu decyzji o zamontowaniu zakopywanego systemu ochrony obwodowej koniecznie jest przygotowanie rowków, w których później zostaną umieszczone elementy instalacji. Następnie, kable łączące łańcuchy czujników z modułami przetwarzania wsuwa się w elastyczne rurki kablowe. Później połączenia elektryczne lutuje się lutem miękkim i uszczelnia żywicą. Ostatnim etapem jest zasypanie czujników piaskiem oraz wybranym wcześniej materiałem.

Zalety zakopywanych systemów obwodowych

Zakopywane systemy obwodowe mają wiele zalet. Są to np.:

  • większe bezpieczeństwo,
  • niewidoczność dla potencjalnego włamywacza,
  • możliwość montażu pod różnymi powierzchniami,
  • obsługiwanie przez oprogramowanie zainstalowanie w laptopie.

Nie warto ryzykować, że ktoś niepożądany dostanie się na Twoją posesję i dopuści się kradzieży. Nawet jeśli uważasz, że mieszkasz w bezpiecznej okolicy, nigdy nie wiadomo, czy nie spotka Cię coś złego. Zadbaj o bezpieczeństwo Twoje oraz Twojej rodziny i zamontuj system ochrony obwodowej.

śr. ocena 5 / głosów 5