Technologia cięcia materiałów strumieniem wody

Technologia cięcia wodą zyskuje na popularności, ponieważ można w ten sposób obrabiać niemalże dowolny materiał, a powstałe elementy nie muszą być później dodatkowo frezowane. Cięcia są precyzyjne, a prace nie generują żadnych niebezpiecznych dla środowiska odpadów. Do cięcia materiałów miękkich i cienkich, wykorzystuje się samą wodę pod wysokim ciśnieniem. Do materiałów twardych i grubych wody z domieszką ścierniwa.

ciecie materialow strumieniem wody

Zalety cięcia wodą

Stosując technologię zwaną waterjet, czyli cięcia wodą, mamy niewielkie straty materiału, co jest zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne. Pod względem ekologii, dodatkowym plusem jest niska temperatura cięcia, która wynosi maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Przy obróbce niektórych materiałów inną technologią, w wysokiej temperaturze, do atmosfery emitowane są szkodliwe gazy. Możemy ciąć niemalże każdy materiał o grubości do 200 mm, łącznie ze stalą, bez konieczności zmiany maszyny. Niektóre materiały mogą być wykrawane tylko tą technologią. Należą do nich blachy, które są powlekane tworzywami sztucznymi.

Działanie maszyny

Główne elementy maszyny to pompa wysokiego ciśnienia, pulpit sterowniczy, szafa sterowa oraz stół z osłoną. Maszyny posiadają także agregaty sprężonego powietrza, system podawania środka ściernego i uzdatniania wody. Nad stołem znajdują się głowice, które posiadają zainstalowany czujnik. Kiedy czujnik opuszcza się na cięty materiał, opuszcza się dysza z zaworem iglicowym, z którego wydostaje się strumień wody. Dysza nie dotyka bezpośrednio materiału. Jeśli cięcie odbywa się z dodatkiem ścierniwa, jest ono zasysane przez specjalną rurkę. Ciekawostką jest, że na wylocie z dyszy woda ma prędkość przekraczającą prędkość dźwięku. Dzięki uzyskanej dużej energii kinetycznej, strumień wody ze ścierniwem potrafi przeciąć element ze stali o grubości 20 centymetrów.

Jakie materiały można ciąć strumieniem wody?

Łatwiej byłoby opisać, czego nie można przeciąć. Otóż fachowcy twierdzą, że problemy może sprawiać tylko hartowane szkło. Proces hartowania szkła sprawia, że powstają w nim naprężenia, powierzchnia jest ściśnięta a w środku tafla jest rozciągnięte. Strumień sprawia, że naprężenia się uwalniają, a szkło pęka. Nie używa się waterjet do cięcia niektórych spieków ceramicznych, np. węglików tytanu, ponieważ jest to nieopłacalne. Płacimy za czas cięcia, a w tym przypadku posuw wynosi mniej niż mm na minutę – mówi specjalista z firmy Polwent, która ma w swojej ofercie cięcie strumieniem wody. Z powodzeniem tniemy za to różne metale, kamień, ceramikę, plastik, gumę, grafit, niehartowane szkło czy drewno.