Kiedy warto zdecydować się na druk offsetowy?

Druk offsetowy jest bardzo popularną i coraz częściej wybieraną metodą druku. Jest on przydatny w przypadku powielania co najmniej kilkuset kopii jednego wzoru. Jakie są jego rodzaje oraz najważniejsze zalety? Postaramy się przybliżyć wam charakterystykę druku offsetowego i odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Zapraszamy do lektury.

Jakie są zalety druku offsetowego?

Technika offsetowa przy dużych nakładach pozwala na znaczne ograniczenie kosztów, dlatego warto ją wykorzystać przy zamówieniach na co najmniej 1000 sztuk wydruku. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, którym zależy na druku różnego rodzaju wizytówek, katalogów, plakatów, ulotek, zaproszeń, trójdzielnych kalendarzy oraz wielu innych materiałów promocyjnych. W parze z niską ceną idzie również wysoka jakość. Wydruk offsetowy charakteryzuje się bogatym, soczystym kolorem i wygląda zdecydowanie bardziej profesjonalnie niż w przypadku jakiejkolwiek innej techniki druku.

Czym charakteryzuje się druk offsetowy?

W procesie druku przy użyciu techniki offsetowej obraz jest przenoszony za pomocą cylindra z gumowym obciągiem z płaskiej formy drukowej na papier, dlatego często jest on nazywany drukiem pośrednim. Proces realizacji może wydłużyć się do 2-3 dni ze względu na przygotowanie kliszy oraz maszyny drukującej, naświetlenie matrycy, zrobienie blachy oddzielnie dla każdego koloru, a także zadanie farby.

Wyróżniamy dwa rodzaje druku offsetowego. Jednym z nich jest druk arkuszowy tradycyjny – farbę offsetową przenosi się na papier i utrwala ją poprzez wsiąkanie i polimeryzację. Drugim – druk offsetowy UV w tej technologii wykorzystywane są farby utwardzane promieniowani UV umożliwia to druk na podłożach niewsiąkliwych.

Warto podkreślić, że druk offsetowy pozwala wydrukować obraz zarówno na zwykłym papierze, jak i na grubym kartonie lub samoprzylepnym papierze etykietowym, PVC, PP, PET foliach samoprzylepnych.

W przypadku druku offsetowego istnieje również możliwość operowania kolorami specjalnymi PANTONE oraz rozłożenia kosztów stałych produkcji na cały nakład – wymienia kolejne zalety techniki offsetowej specjalista ds. handlu w Drukarni 3D Fortis z Zielonej Góry, która jest rodzinną firmą z wieloletnią tradycją.