Wentylatory do domu i biura – na co zwrócić uwagę?

Wentylacja budynków ma dwa zasadnicze zadania: po pierwsze, zapewnia komfort osobom przebywającym we wnętrzu; po drugie, wpływa na stan techniczny samego budynku, zabezpieczając go przed skutkami nadmiernej wilgotności powietrza.

wentylatory

Swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniach ma olbrzymi wpływ na panujący w nich klimat, co przekłada się na samopoczucie i zdrowie przebywających tam osób, a jednocześnie zapobiega rozwojowi niechcianych grzybów i pleśni – mówi ekspert z firmy HTS. Wybierając wentylator, który będzie obsługiwał biuro czy wnętrza domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów.

Wydajność wentylatora

Wydajność wentylatorów opisywana jest w metrach sześciennych i określa dokładną ilość powietrza, które przepływa przez niego w ciągu godziny. Przyjmuje się, że dla zachowania dobrej atmosfery we wnętrzu, wydajność wentylatora powinna być 3 razy większa od kubatury pomieszczenia.

Wentylator a poziom hałasu

Bardzo głośna praca wentylatora może okazać się problemem szczególnie w pomieszczeniach sypialnych i w przestrzeniach biurowych. Jednak i tę informację możemy uzyskać przed dokonaniem zakupu. Poziom szumu emitowanego przez wentylator określany jest w decybelach. W nowoczesnych wentylatorach poziom emitowanego hałasu nie przekracza z reguły 20 dB.

Rozmiary wentylatorów

Wybierając wentylator montowany do kanału wentylacyjnego w ścianie musimy pamiętać o wielkości właściwej średnicy przewodu. Przed udaniem się na zakupy dobrze jest zmierzyć średnicę wylotu kanału.

W przypadku kanałów z wylotem umiejscowionym na suficie (najczęściej spotykane w łazienkach) należy też wziąć pod uwagę możliwy sposób mocowania. Zwykle w tego typu przewodach możliwy jest wyłącznie montaż urządzenia z łożyskiem kulkowym – wyjaśnia nasz rozmówca z hurtowni HTS.

Przenośne wentylatory

W pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji, albo wyposażonych wyłącznie w wentylację grawitacyjną, niekiedy konieczne jest doraźne skorzystanie z dodatkowego wentylatora przenośnego. Klienci mogą wybierać spośród wentylatorów podłogowych, które wymuszają ruch powietrza na dużych przestrzeniach lub mniejsze wentylatory stołowe, przeznaczone do obsługiwania poszczególnych użytkowników.