Właściwe nagłośnienie imprez – na co zwrócić uwagę?

Organizacja eventów, niezależnie od ich wielkości i charakteru to duże wyzwanie logistyczne i techniczne. Bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych elementów przygotowań jest dobór odpowiedniego nagłośnienia – zaniedbując tę kwestię nie możemy liczyć się z pozytywnym odbiorem naszej imprezy. W większości wypadków organizatorzy imprez polegają na usługach firm specjalizujących się w nagłaśnianiu imprez i obsłudze sprzętu dźwiękowego, jednak nie oznacza to całkowitego zwolnienia z odpowiedzialności – przy ustalaniu warunków współpracy firma nagłośnieniowa będzie wymagała od nas pewnych istotnych informacji. Oto kilka kwestii, które będą wymagały naszej uwagi.

sprzet naglasniajacy

Gdzie odbywa się impreza?

To najważniejsze pytanie, które zada nam firma nagłośnieniowa przy przyjmowaniu od nas zlecenia na obsługę eventu. Mały klub, stadion, park miejski, rynek miasta… Każde z tych miejsc posiada inne warunki akustyczne, a co za tym idzie – wymaga zastosowania innego sprzętu nagłaśniającego. Kolumny i wzmacniacze, które w zupełności wystarczą do dobrego nagłośnienia koncertu we wnętrzach z pewnością będą niewystarczające w przypadku festiwalu dla wielotysięcznej widowni.

Jaka scena?

Scena to nie tylko miejsce wystąpień artystów – to właśnie na scenie umieszczany jest sprzęt nagłaśniający, na jej zapleczu również pracują dźwiękowcy. Im większa scena, tym większe możliwości nagłośnienia całej imprezy. Dlatego jej wymiary, ilość podestów oraz rodzaj rusztowań powinny być uwzględnione podczas przygotowania nagłośnienia.

Co jest grane?

Pop, rock, metal, muzyka klasyczna… Różnice między tymi gatunkami muzycznymi to nie tylko tematyka, stylistyka i instrumentarium. Najważniejsza z nich to oczywiście brzmienie. Większość widzów nie jest w stanie usłyszeć drobnych niuansów w jakości dźwięki, jeśli jednak nagłośnienie imprezy nie będzie dopasowane do gatunku muzyki granej na scenie, to z pewnością każdy – nie tylko audiofile z doskonale wyrobionym słuchem – będzie w stanie stwierdzić, że coś nie gra tak jak powinno. Dlatego podczas przygotowania nagłośnienia powinniśmy mieć dobre rozeznanie w tym, jakie zespoły będą występować na scenie.

Jedną z firm, specjalizujących się w nagłośnieniu jest Estrada Wołomin. Posiada ona duże doświadczenie w obsłudze imprez muzycznych, występów artystycznych oraz wydarzeń sportowych.