Wybór klimatyzacji dla domu. Na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja już dawno przestała być luksusowym udogodnieniem dla najbogatszych – obecnie można ją spotkać na niemal każdym kroku, w sklepach, centrach handlowych, biurach…. Coraz częściej również na jej zakup i montaż decydują się właściciele prywatnych domów i mieszkań. O czym należy pamiętać przy wyborze takiego urządzenia, co wziąć pod uwagę?

Moc urządzenia

Parametrem klimatyzatora, który powinien przykuć naszą uwagę w pierwszej kolejności, jest jego moc wyrażana w kilowatach. To właśnie od mocy zależy wydajność urządzenia – im jest ona większa, tym większa skuteczność schładzania powietrza. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wybierać klimatyzatory o jak największej mocy – wystarczy, że będzie ona adekwatna do wielkości pomieszczenia, w którym planujemy montaż.

Generalnie przyjmuje się, że do wydajnego schłodzenia jednego metra kwadratowego przestrzeni mieszkaniowej potrzebujemy 0,1 kW mocy – mówi przedstawiciel firmy Geneza InternationalA zatem jeśli pokój, w którym chcemy zainstalować klimatyzację ma 20 m2 odpowiednim wyborem będzie klimatyzator o mocy 2kW. Kupno bardziej wydajnego urządzenia to po prostu strata pieniędzy, ponieważ nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać jego możliwości.

Poziom głośności

Klimatyzacja ma nam zapewniać komfort przebywania w pomieszczeniu. Niestety, nie wszystkie urządzenia równie dobrze sprawdzą się w tej roli, a to za sprawą generowanego przez nie hałasu. Dlatego ważne jest żebyśmy sprawdzili zawczasu, jak głośno pracuje urządzenie, które planujemy kupić. Powszechnie przyjętym standardem jest głośność na poziomie nie większym, niż 36 dB, ale warto trzymać się zasady, że im mniej decybeli, tym lepiej dla naszego spokoju.

Regulacja temperatury

Praca klimatyzatora powinna być dostosowana do tego, jakie warunki panują w mieszkaniu. Dlatego tak ważny jest system sterowania urządzenia. Pierwotnie klimatyzatory można było jedynie włączyć i wyłączyć. Kolejnym krokiem było wprowadzenie skokowej regulacji, która oferowała kilka trybów pracy. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia zapewniające bardzo duży stopień kontroli nad tym, do jakiej temperatury chcemy schładzać powietrze. Poza aspektem czysto funkcjonalnym należy pamiętać, o tym, że takie rozwiązanie pozwala znacząco zredukować koszty energii. Dopasowanie pracy klimatyzatora do panujących warunków pozwala zoptymalizować zużycie prądu.

Rodzaj klimatyzatora

Na rynku mamy obecnie kilka rodzajów klimatyzatorów. Najlepszym rozwiązaniem są urządzenia stacjonarne typu split, składające się z jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, montowanych na stałe do ścian. Są one drogie i wymagają specjalistycznego montażu, a jeśli mieszkamy w mieszkaniu w bloku powinniśmy na ich montaż uzyskać zgodę wspólnoty – jednak jest to zakup wart swojej ceny. Pomijając bardzo wysoką wydajność, są one dużo cichsze, niż klimatyzatory mobilne.

śr. ocena 0 / głosów 0