Wytaczanie CNC bez tajemnic

Nie od dziś wiadomo, że komputery odpowiadają za pracę większości specjalistycznych urządzeń, a skomplikowane oprogramowanie usprawnia całe mnóstwo procesów produkcyjnych. Jedną z nowoczesnych metod jest technologia CNC. Umożliwia ona precyzyjną, szalenie dokładną obróbkę wielu rodzajów tworzyw oraz gotowych elementów – na przykład poprzez ich wytaczanie. Czym jest wytaczanie CNC?

CNC – co to takiego?

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co dokładnie oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Technologie tę wykorzystuje się najczęściej w urządzeniach, które umożliwiają wykonywanie obróbki materiałów, takich jak frezarki, drążarki czy tokarki. Główną zaletą CNC jest powtarzalność wykonywanych przez te sprzęty kształtów, bardzo duża precyzja, a także szybkość pracy.

Na czym polega działanie systemu CNC? Przed zasadniczym rozpoczęciem obróbki oraz wytwarzaniem określonej formy, konieczne jest jej zaprojektowanie w systemie CAD. Następnie projekt ten jest przetwarzany przez plan sterowania maszyn, czyli CAM. Dopiero po tych dwóch fazach swoją pracę rozpoczyna CNC.

System i oprogramowanie CNC mają pełna kontrolę nad funkcjonowaniem maszyn, które służą do przeprowadzania procesu obróbki. Komunikacja między urządzeniami a osobą sterującą ich pracą odbywa się przy użyciu interfejsu użytkownika. To przy jego pomocy wczytywany jest projekt oraz można zmieniać parametry narzędzi, tak aby osiągnąć pożądany efekt. Operator może także poprzez interfejs przesuwać układ współrzędnych, śledzić postępy pracy, a także w razie potrzeby wprowadzać korektę ustawień systemu.

Zastosowanie technologii CNC w znaczący sposób usprawnia proces produkcji oraz zapewnia powtarzalność wytwarzanych kształtów. Jest to doskonałe rozwiązanie, które gwarantuje, że obróbka skrawaniem będzie charakteryzowała się jeszcze większą precyzją wykonania – mówi specjalista z firmy Severt Polska z Gorlic.

Wytaczanie CNC

Do wytaczania stosuje się obrabiarki zwane wytaczarkami. Ten rodzaj obróbki można podzielić na wytaczanie zgrubne i wykańczające. W pierwszym wypadku służy ono do powiększania istniejących już otworów, a w drugim ma na celu uzyskanie lepszej jakości powierzchni.

Wyspecjalizowane obrabiarki zajmujące się wytaczaniem CNC działają w ścisłej współpracy z zaawansowanym oprogramowaniem. Dzięki temu proces ten przebiega niezwykle szybko i sprawnie, a także jest bardzo wydajny. Operator natomiast może w każdym momencie wprowadzić zmiany w ustawieniach, tak aby wytaczany otwór miał zaplanowany kształt oraz wielkość.

śr. ocena 5 / głosów 5