Z jakiego oprogramowania korzystają nowoczesne firmy?

Dobór specjalistycznego oprogramowania dla firm zależy tak naprawdę od tego, czego one potrzebują, a także w jakich dziedzinach działają. Najczęściej stosuje się je w przypadku zarządzania asortymentem czy ludźmi. Oczywiście przedsiębiorcy nie muszą sami wybierać takich programów – istnieją specjaliści, którzy dobiorą odpowiednie rozwiązanie do indywidualnego klienta. Z jakiego oprogramowania korzystają zatem nowoczesne firmy?

Systemy obsługi przedsiębiorstwa klasy ERP

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie przeznaczone dla firm, które ma umożliwiać kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem. To jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań, które charakteryzuje się przede wszystkim innowacyjnością. Moduły zaprojektowane zgodnie z ERP pomagają w przechowywaniu, gromadzeniu, a także interpretacji danych, które pojawiają się na drodze podejmowanych decyzji biznesowych. Wszystkie moduły mają wspólną bazę danych, co jest niezwykle wygodne, bo nie trzeba operować wieloma narzędziami naraz. System ERP zawiera również spójny interfejs umożliwiający działanie na różnych polach.

Oprogramowanie dla firm wspomagające zarządzanie danym przedsiębiorstwem może obejmować wszystkie pola działalności firmy lub tylko te określone. W drugim przypadku rola systemów ERP będzie sprowadzała się do wspomagania procesów zachodzących wewnątrz jednostki.

Co obejmują systemy ERP?

Systemy ERP to modułowe oprogramowanie dla firm, które ma jeden wspólny element, czyli: bazę danych. Moduły w ramach ERP obejmują takie obszary jak:

  • magazynowanie,
  • projektowanie i rozwój produktów,
  • śledzenie dostaw, które są w trakcie realizacji,
  • planowanie oraz kierowanie produkcją,
  • zarządzanie urządzeniami i obiektami przemysłowymi
  • zarządzanie zapasami,
  • zarządzanie jakością,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • zaopatrzenie.

Bardzo często systemy ERP stosuje się w przypadku modułu takiego jak marketing i sprzedaż, a także finanse i księgowość. To jedne z dwóch najważniejszych pól działań firm. W skład ERP mogą wchodzić także inne moduły, takie jak np. zarządzanie transportem czy projektami.

Co daje stosowanie systemów ERP?

Systemy ERP są przede wszystkim elastyczne – można je dopasować do indywidualnych zapotrzebowań każdego przedsiębiorstwa. Przydaje się tu przede wszystkim szeroka wiedza ekonomiczna, jak i informatyczna – szczególnie, kiedy trzeba stworzyć pomost łączący system ERP z innymi programami oraz aplikacjami przedsiębiorstwa – tłumaczy przedstawiciel firmy Symex. Pełna integracja narzędzi informatycznych skraca czas potrzebny na pracę, zmniejsza próg popełniania błędów, upraszcza większość procedur i pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zatrudnionych pracowników.

Warto zainwestować w oprogramowanie działające na zasadzie systemów ERP. To jedno z najczęściej wybieranych, a przy okazji nowoczesnych rozwiązań, które mają wiele zalet.

śr. ocena 0 / głosów 0