Zalety druku offsetowego

Kiedy zdarzy Ci się sytuacja, w której będziesz potrzebować wydrukować kilkaset arkuszy w niskiej cenie, skorzystaj z usługi druku offsetowego. Staje się on coraz popularniejszy i jest dostępny obecnie w niemal każdej drukarni. Przyjrzyjmy się, na czym polega ta technika druku oraz jakie jeszcze zalety posiada.

Właściwości druku offsetowego

Tak jak zostało wspomniane na wstępie, druk offsetowy jest opłacalny w przypadku dużych nakładów. Znajduje również zastosowanie w działaniach reklamowych. Wysoka wydajność oraz prędkość sprawdza się przy wydruku wizytówek, ulotek, plakatów, folderów, kart menu oraz różnego rodzaju materiałów „point of sale”: displayów, wobblerów, shelfstoperów czy hangerów – wymienia właściciel drukarni wielkoformatowej ADVMEDIA z Warszawy, która jest również agencją reklamową full service proponującą kompleksową obsługę reklamową klienta – od wydruku ulotek, przez oznakowanie biura, po oklejanie samochodów.

Poza tym druk offsetowy umożliwia zastosowanie różnych kolorów, nie tylko standardu CMYK, a wykorzystać można do niego, oprócz zwykłego papieru, gruby karton lub samoprzylepny papier etykietowy, a także taki, którego format przekracza rozmiar SRA3 (320 mm x 450 mm).

Rodzaje druku offsetowego

Druk offsetowy bywa również nazywany drukiem pośrednim z racji tego, że drukowany obraz zostaje przenoszony z płaskiej formy drukowej na papier. Dzieje się to przy pomocy cylindra obciągniętego gumą. Istnieją dwa rodzaje druku offsetowego: arkuszowy oraz rolowy (zwojowy). W pierwszym przypadku na papier przenoszona jest farba offsetowa charakteryzująca się dużym współczynnikiem lepkości i zostaje ona utrwalona przez proces wsiąkania i polimeryzacji. Druk rolowy znajduje zastosowanie przy druku wysokonakładowym – książek, gazet i czasopism. Polega on na przenoszeniu farby na wstęgę na gorąco (utrwalana jest ona poprzez wsiąkanie i odparowanie w wysokich temperaturach) oraz na zimno (w tym przypadku tylko poprzez wsiąkanie).