Zalety korzystania z monitoringu pojazdów

Monitoring pojazdów jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym przez firmy, które na co dzień używają floty pojazdów. Jest on przydatny nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa – znajduje również zastosowanie jako narzędzie ułatwiające zarządzanie flotą.

monitoring pojazdow

Jakie możliwości daje monitoring pojazdów?

Monitoring pojazdów jest system o różnorodnym zastosowaniu – mnogość funkcji jest jego najważniejszą zaletą. Wyróżnić możemy trzy z nich. Są to:

  • Poprawa bezpieczeństwa – kwestia ta dotyczy nie tylko samych pojazdów, ale również kierowców oraz przewożonego ładunku. System monitorujący dostarcza bardzo cennych dla zwiększenia ochrony danych, np. o lokalizacji pojazdu, uruchomieniu i wyłączeniu zapłonu, czy osiąganych prędkościach. Analizując je można bardzo łatwo ustalić, czy samochód i jego załoga są bezpieczni. Ponadto istnieje możliwość monitorowania warunków panujących w przestrzeni ładunkowej.
  • Wsparcie logistyczne – dzięki zastosowaniu systemów takich jak GPS możliwie jest znaczne zwiększenie wydajności pracowników i pojazdów. Monitoring dostarcza między innymi danych na temat przebytych tras oraz czasu przejazdów, pozwala kontrolować godziny pracy oraz przerw, a także identyfikować kierowców korzystających w danej chwili z pojazdu. Dużym ułatwieniem jest również możliwość kontrolowania takich danych jak na przykład terminy przeglądów dla danego pojazdu.
  • Planowanie wydatków – bardzo ważną zaletą monitoringu jest możliwość dokładnego kontrolowania zużycia paliwa, godzin pracy pojazdu i jego eksploatacji (np. korzystania z pojazdów w celach prywatnych pracowników, w dni wolne od pracy lub poza wyznaczonym obszarem). W ten sposób firma może planować budżet na utrzymanie floty i w znaczny sposób ograniczyć zbędne wydatki.

Szerokie zastosowanie to jednak nie jedyna zaleta systemów monitoringowych dla pojazdów. Do pozostałych plusów zaliczyć możemy również

  • intuicyjny interfejs, który znacznie ułatwia obsługę systemu
  • brak wygórowanych wymagań sprzętowych – do obsługi systemu potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do internetu, wszelkie działania w systemie, w tym pobieranie danych, raportów i zestawień odbywa się za pomocą przeglądarki, dlatego nie ma potrzeby aktualizowania oprogramowania przez klienta
  • Prosty i szybki montaż urządzeń monitorujących.
  • Niskie koszty usługi

Jedną z polskich firm, oferujących wysokiej jakości usługi z zakresu monitoringu jest Electronics Box z Łodzi.