Zalety stosowania wytwornic mgły olejowej

Nawet prosta mechanika nie może się obejść bez… smaru. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dwoma stykającymi się elementami w ruchu, musi pojawić się też coś, co ten ruch ułatwi, uczyni płynnym, a jednocześnie sprawi, że maszyna się nie zatrze. Jest to szczególnie ważne w przemyśle, gdzie maszyny pracują niemal bez przerwy, a jednocześnie są bardzo złożone.

Rola olejów i smarów w mechanice

Czemu służą smary i oleje? Mówiąc najprościej, mają one minimalizować tarcie dwóch poruszających się względem siebie i stykających się elementów, takich jak np. tłok i cylinder w silniku.

Gdyby nie element smarujący, poruszające się  szybko metalowe części przegrzewałyby się pod wpływem tarcia oraz uległy uszkodzeniu mechanicznemu (zatarciu). Oleje oraz smary ograniczają tarcie, stanowiąc barierę między ruchomymi częściami, a jednocześnie ułatwiając ich ruch. Nie dochodzi do powstawania zbyt wysokiej temperatury, więc elementy metalowe nie odkształcają się. Oliwienie i smarowanie ruchomych części mechanizmów znacząco wydłuża ich żywotność. Ważne jest jednak nie tylko co, czym smarujemy, ale też – w jaki sposób. Kluczowe są tu precyzja i czystość, ponieważ nawet pyłki kurzu mogą uszkodzić wrażliwe elementy maszyn.

Zalety mgły olejowej

W przemyśle używane są skomplikowane maszyny ze złożonymi układami mechanicznymi, a każdy z nich wymaga smarowania. Jednocześnie olej musi być podawany regularnie, precyzyjnie i w określonej ilości, a do tego z zachowaniem czystości. Wielkim ułatwieniem są wytwornice mgły olejowej.

Dzięki użyciu mgły zamiast płynnej postaci środka smarowniczego możliwe jest stosowanie minimalnej jego ilości. Wytwornica zapewnia równomierną i precyzyjną aplikację dokładnie tam, gdzie jest to niezbędne. Ten mechanizm smarowania znajduje zastosowanie przede wszystkim w maszynach do suchej obróbki. Jest on również bardzo  oszczędny – zużycie smaru jest mniejsze niż przy innych technikach nanoszenia. Oszczędności będą szczególnie odczuwalne przy wielu długo pracujących maszynach. Rozmaite modele wytwornic mgły olejowej oferuje www.ucs.net.pl.