Zasady instalacji skutecznego systemu monitoringu

Profesjonalne określenie wymagań operacyjnych jest punktem wyjścia do zaprojektowania funkcjonalnego systemu monitoringu. Nawet najlepsze kamery na nic się nie zdadzą, jeżeli będą umiejscowione i zamontowane niewłaściwie. W jaki sposób wygląda instalacja systemu monitoringu, na co najbardziej zwracamy uwagę i dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowców?

monitoring

Skuteczny monitoring – projekt

Rozpoczynamy od określenia tak zwanych wytycznych funkcjonalnych, inaczej wymagań operacyjnych. Po przeprowadzeniu audytu uzyskujemy diagnozę problemów, co umożliwia określenie, gdzie powinny zostać zainstalowane kamery, ile ich potrzebujemy, jaki typ urządzeń będzie najlepszy. Kamery to tylko część osprzętu. Potrzebujemy monitorów, które muszą mieć odpowiednią wielkość, okablowanie, często również oświetlenie, bez którego obserwowanie miejsca nocą byłoby niemożliwe. Należy określić, czy potrzebujemy operatorów, czy będziemy jedynie nagrywać obraz. W większych obiektach, na przykład galeriach handlowych, zaczynamy od podzielenia terenu na części. Korytarze, sklepy, magazyny, toalety, parkingi, wejścia. W różnych częściach potrzebujemy różnych sprzętów.

Przykłady instalacji systemów

Projektujemy i montujemy system w taki sposób, by każdy jego element spełniał swoje zadania. Jeśli na przykład chcemy odstraszyć złodziei od sklepu, montujemy kamery w widocznych miejscach, opisujemy sklep tabliczkami z informacją, że obiekt jest monitorowany. Dodatkowo możemy umieścić również monitory na widoku, by potencjalny złodziej mógł się przekonać, że kamera rzeczywiście rejestruje obraz – mówi specjalista z firmy ABC-Service, która świadczy usługi związane z ochroną osób i mienia, w tym projektuje i montuje systemy monitoringu. Takie rozwiązania często wykorzystywane są w niewielkich sklepach. W sklepach o dużej powierzchni, na przykład hipermarketach, zależy nam na tym, by przyłapać złodzieja na gorącym uczynku i nie pozwolić, by wyniósł towar na zewnątrz. Wówczas kamery nie muszą być widoczne dla kupujących, ale ktoś musi w czasie rzeczywistym śledzić, co dzieje się na terenie sklepu. Tym kimś jest operator, który może obserwować widok z kilku kamer jednocześnie lub sterować kamerą, jeśli ma ona opcję poruszania się. W niektórych miejscach wystarczą kamery, które wychwytują ruch człowieka – na przykład w biurowcach, które nocą powinny być całkowicie puste. Jeżeli ktoś włamie się do środka i będzie przemieszczał się korytarzem, kamera to wychwyci i włączy się alarm. Jeżeli planujemy instalację naprawdę skutecznego systemu monitoringu, warto zwrócić się do fachowców, którzy nie tylko podpowiedzą jakie rozwiązanie będzie najbardziej skuteczne, ale zadbają o montaż. Udzielą także instrukcji, w jaki sposób obsługiwać system bądź sami zapewnią doświadczonego operatora.