Zastosowanie druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy towarzyszy nam na co dzień. W drodze do pracy mijamy dziesiątki, jeżeli nie setki rozmaitych jego form. Najczęściej są to reklamy, które mają przyciągać nasz wzrok. I tak też się najczęściej dzieje, ponieważ niektóre realizacje są tak kolosalne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Jakie są zastosowania druku wielkoformatowego i na czym on polega?

Czym jest druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy wykonywany jest w technologii ink (atrament),  solwentowej, offsetowej lub lateksowej. Jest to rodzaj druku cyfrowego. Najczęściej podłożami pod druk wielkoformatowy są: materiał banerowy, folia i papier, ale mogą to być też: folia samoprzylepna, siatka i inne.

Z druku wielkoformatowego korzystają liczne przedsiębiorstwa, ponieważ jest on niezastąpiony w produkcji materiałów reklamowych, druku dokumentacji architektonicznej i budowlanej. Dodatkowo często wraz z usługą wydruku możemy zamówić składanie oraz oprawę dokumentacji technicznych. Firma GrafixBis oferuje wydruk wielkoformatowy dokumentacji technicznej, projektów budowlanych zarówno monochromatyczny, jak i w kolorze, o długości nawet do 15 metrów, w mniejszym zakresie druk plakatów na papierach fotograficznych do zastosowań wewnętrznych.

Gdzie przydaje się druk wielkoformatowy?

Wydruki wielkoformatowe kojarzą nam się najczęściej z reklamami, jednak nie jest to pełny zakres materiałów, które można tą drogą uzyskać. Wśród wydruków wielkoformatowych należy wymienić także: projekty dróg, linii kablowych wysokiego i niskiego napięcia, sieci kanalizacyjnej, konstrukcji, rozprowadzenia instalacji elektrycznych, CO i kanalizacji w budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Są także mniej rzucające się w oczy materiały, które pozyskuje się dzięki drukowi wielkoformatowemu. Przede wszystkim mowa tu o plakatach – zarówno tych ulicznych, jak i dekoracyjnych, które oprawiamy i wieszamy na ścianie, a ponadto fototapetach, tłach fotograficznych czy scenografiach wykorzystywanych podczas kręcenia filmów i wystawiania sztuk teatralnych.

Zlecając druk wielkoformatowy, warto pamiętać, że drukarnie różnią się między sobą jakością wydruku, a często też np. odwzorowaniem kolorów. Warto korzystać z usług sprawdzonej drukarni, aby efekt był zgodny z naszymi oczekiwaniami.