Kiedy zdecydować się na druk cyfrowy? Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy to pojęcie zbiorcze – potocznie określa się kilka różnych rodzajów druku. Najpopularniejsze z nich to druk laserowy oraz wielkoformatowy. W naszym artykule omówimy dodatkowo, czym jest druk lateksowy i solwentowy oraz doradzimy, kiedy warto zdecydować się na druk cyfrowy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy korzystać z druku cyfrowego, czy może jednak z druku offsetowego. Czy druk cyfrowy jest rzeczywiście najtańszy?

Rodzaje druku cyfrowego

Druk cyfrowy laserowy jest nam znany z domowych i biurowych drukarek. Jak wskazuje sama nazwa, drukarki te wykorzystują w procesie drukowania światło lasera lub diod LED. Elektryzują one bęben drukarki w taki sposób, by naniósł proszek z tonera na drukowaną powierzchnię. Druk wielkoformatowy jest bardziej skomplikowany. Mamy kilka rodzajów drukowania bilboardów, ścianek reklamowych i innych wielkoformatowych elementów. Druk lateksowy to jedna z najnowocześniejszych technologii, dlatego jego cena jest stosunkowo wysoka. Ma jednak swoje zalety – umożliwia bardzo dobre odwzorowanie kolorów, zapewnia wydruki wysokiej jakości i ma niską szkodliwość chemiczną, dlatego wydruki mogą być wykorzystywane bez obaw we wnętrzach. Tańszym rozwiązaniem jest druk solwentowy, o którym mówi się, że jest drukiem najtrwalszym. Jest to druk odporny na czynniki zewnętrzne, na przykład promienie słoneczne, dzięki czemu nie płowieje. Nie ściera się także pod wpływem wiatru i śniegu. To dobre rozwiązanie przy drukowaniu reklam o największych gabarytach, ale i przy drukowaniu oklein samochodów i autobusów. My skoncentrujemy się jednak na wydrukach bardziej standardowych – ulotkach, dokumentach, opracowaniach i tym podobnych.

Kiedy wybrać druk cyfrowy?

Druk cyfrowy to najszybsza technologia wydruku – dowiadujemy się w drukarni Garmond. Nie ma potrzeby przygotowania wcześniej formy drukowanej. Wszystkie materiały są dostarczane do drukarki w postaci danych komputerowych. Wydruk może powstać w ekspresowym tempie, przy czym warto podkreślić, że maszyny renomowanych producentów zapewniają świetną jakość. Korzystanie z druku cyfrowego jest niezastąpione w codziennej pracy, kiedy materiały biznesowe, dokumenty, raporty, czy materiały szkoleniowe są potrzebne szybko. To najbardziej opłacalna opcja w przypadku małych zamówień – oszczędzamy czas i pieniądze. Technologia druku cyfrowego sprawdza się także również przy zamówieniach nietypowych. Wydruki mogą być personalizowane – omówimy to na przykładzie listu do klientów firmy. Załóżmy, że wszystkim naszym klientom chcemy przesłać informację o nowej usłudze, którą oferujemy. Spersonalizowane wydruki będą zaadresowane do każdego klienta indywidualnie, a wydruki powstaną równie szybko.