Budowa soczewek kontaktowych

O soczewkach kontaktowych wciąż krąży wiele mitów i legend, które zniechęcają nas do ich wypróbowania. Tymczasem są one zbudowane z materiałów biokompatybilnych, a więc nie wywołują żadnej reakcji w kontakcie z ciałem człowieka. Nie powodują alergii ani infekcji, nie męczą naszych oczu i ich nie podrażniają. Jak zbudowane są soczewki kontaktowe i co warto o nich wiedzieć?

soczewki kontaktowe

Materiał i kształt

Soczewki kontaktowe starszego typu wykonywane były z hydrożelu, który był bezpieczny dla oczu, jednak przepuszczał mniej tlenu. Nowoczesne soczewki produkowane są z materiału silikonowo-hydrożelowego, który dostarcza do oka optymalną ilość tlenu. Najpopularniejsze są soczewki miękkie, a więc jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Nazywa się je typem soczewek częstej wymiany. Dostępne są również soczewki twarde oraz sztywne, gazo przepuszczalne. Wszystkie mają sferyczny kształt, który optymalnie dopasowuje się do kształtu oka, otulając powierzchnię źrenicy i tęczówki. Mitem jest, że soczewki możemy wybrać sobie sami bez konsultacji ze specjalistą – mówi lekarz okulista z salonu Pan Hilary w Łodzi. To wyrób medyczny, który musi być odpowiednio dobrany nie tylko do rodzaju wady wzroku. Należy ustalić jeszcze kilka innych parametrów, między innymi krzywiznę rogówki, by soczewka była zarówno skuteczna, jak i wygodna w noszeniu na co dzień.

Soczewki a zdrowie

Mitem jest, że soczewki kontaktowe mogą powodować infekcje oczu. Jak w przypadku każdego wyrobu medycznego, są wytwarzane w taki sposób, by były całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Infekcja może się pojawić przy ich noszeniu tylko wtedy, gdy nie stosujemy się do zaleceń specjalisty i zakładamy je w niewłaściwy sposób. Soczewki wymagają regularnej dezynfekcji, której pominięcie może powodować wprowadzenie drobnoustrojów do oka. To zwyczajnie kwestia braku higieny, podobnie jak w przypadku innych infekcji, jak infekcje skórne. Soczewki powinny być wymieniane zgodnie z ich charakterystyką, a więc niedopuszczalne jest na przykład zakładanie soczewek jednodniowych kilka razy. Gałka oczna pokryta jest filmem łzowym, w którym znajdują się lipidy i białka. Brak właściwej dezynfekcji soczewek wielodniowych może powodować nagromadzenie osadów, które są pożywką dla zarazków. Dlatego istotne jest dbanie o soczewki i tym samym zdrowie własnych oczu. Soczewki są zatem całkowicie bezpieczne i nie należy obawiać się ich stosowania. Należy jedynie pamiętać o zasadach ich zakładanie i noszenia oraz kupować je w sprawdzonych źródłach, a więc profesjonalnych salonach optycznych.