Cechy dobrych protez zębowych

Braki w uzębieniu w stopniu częściowym lub całkowitym mogą stanowić problem w codziennym funkcjonowaniu. Jest to wyzwanie nie tylko natury estetycznej, ale również zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej. Rozwiązaniem tego stanu mogą być dobrze dobrane protezy zębowe. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Protezy zębowe

Kiedy warto zdecydować się na protezę zębową?

W sytuacji, gdy straciliśmy kilka zębów, warto wypełnić luki protezami. Nie tylko uzupełniają one nasze uzębienie i zapewniają piękny uśmiech, ale są również podporą dla zdrowych jednostek, zapobiegając ich pochylaniu i przesuwaniu się, a w konsekwencji degeneracji. Zęby, które uległy obluzowaniu, są podatne na choroby i uszkodzenia, a do tego mogą z czasem wypadać. Dzięki stabilizacji zgryzu zachowujemy jamę ustną w zdrowiu i zapewniamy prawidłowe przeżuwanie pokarmu. Rozwiązanie to jest również stosowane, kiedy następuje utrata całego uzębienia. Wtedy wykonuje się protezę całkowitą, imitującą naturalne zęby i umożliwiającą wykonywanie codziennych aktywności takich, jak spożywanie posiłków czy mówienie oraz pełniącą ważną funkcję estetyczną. 

Rodzaje protez zębowych

Możemy zdecydować się na protezy ruchome lub stałe. Te pierwsze zakładane są w dzień, a zdejmowane w nocy. Dzięki temu zarówno dziąsła, jak i błona śluzowa znajdująca się w jamie ustnej mogą się zregenerować. Pamiętajmy, że potrzeba czasem nawet kilku miesięcy, aby przyzwyczaić się do używania protezy, gdyż funkcjonuje ona nieco inaczej niż nasze naturalne zęby. Istnieją protezy ruchome akrylowe, szkieletowe oraz nakładkowe, wykonane z tworzyw elastycznych. Jeśli chodzi o ten pierwszy, najbardziej powszechny rodzaj, mocuje się je na dziąsłach, co na początku może stanowić pewnego rodzaju dyskomfort. Jednak proteza szkieletowa zainstalowana jest na metalowej konstrukcji, co zapewnia jej większą stabilność i wygodę noszenia. Największy komfort użytkowania gwarantują nakładki, które mocowane są na implantach. Jest to zarazem najbardziej kosztowny wybór.

Jeśli zaś chodzi o protezy stałe, cechują się one tym, iż nie możemy ich samodzielnie zdejmować i posiadają solidniejszą konstrukcję. Zaliczają się do nich korony, mosty, implanty oraz licówki. Wykonywane są w celu uzupełnienia pojedynczych braków, jak również mogą zastąpić całość uzębienia.

Jak twierdzi specjalista z gabinetu stomatologicznego Krystyna Domagała w Legnicy: W przypadku koron ważne jest stworzenie jak najwierniejszej kopii naturalnego zęba. Dzięki temu można cieszyć się naturalnym i zdrowym uśmiechem.

Te protezy zębowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów –  porcelany protetycznej, ceramiki, akrylu oraz różnych stopów metali. Mosty zaś to połączenia trzech lub więcej koron. Aby poprawić wygląd zębów, stosuje się również licówki – do odbudowy jedynek, dwójek i trójek, czyli zębów siecznych oraz kłów.

Jaką protezę wybrać?

O tym, jakie uzupełnienie protetyczne będzie najlepszym wyborem, decyduje stan uzębienia pacjenta, jak również ilość oraz rozmieszczenie ubytków w jamie ustnej. Ze względu na szeroką gamę dostępnych protez każdy z pewnością znajdzie odpowiednią dla siebie.

śr. ocena 0 / głosów 0