Charakterystyka ultrasonografii 3D i 4D

W dzisiejszych czasach możemy korzystać z wielu dobrodziejstw medycyny. Jednym z nich, szczególnie ważnym dla kobiet, jest badanie ultrasonografii, które pozwala zobaczyć, jak rozwija się dziecko oraz wcześnie rozpoznać nieprawidłowości, szybko wszczynając konieczne działania. Czasami maleństwo można wyleczyć, zanim jeszcze opuści brzuch mamy, innym razem trzeba podjąć dużo trudniejsze decyzje, kiedy wada jest naprawdę znacząca.

ultrasonografia

Czym jest ultrasonografia?

Zacznijmy od tego, czym jest ultrasonografia. To nowoczesne badanie, uznawane dzisiaj za jedno z podstawowych badań diagnostycznych – wyjaśnia nasz ekspert z Gabinetu Ginekologicznego i Okulistycznego Pawlik. Dzięki wynikom uzyskanym w trakcie niniejszego badania można podjąć decyzję o odpowiednim leczeniu i dalszych działaniach. Wyróżnia się wiele rodzajów badań ultrasonograficznych, ale skupimy się na badaniach kobiet w ciąży.

Ultrasonografia 3D

Badanie 3D jest trójwymiarową rekonstrukcją płodu. Lekarz i rodzice mogą obejrzeć nie tylko czarne plamy, z których przyszła mama i przyszły tata tak naprawdę niewiele mogą odczytać, jak jest to w USG 2D, ale wyraźny kształt ich maleństwa, które niedługo przyjdzie na świat. Zapisany obraz można otrzymać na płycie CD, aby pokazać go innym członkom rodziny.

Ultrasonografia 4D

Ultrasonografia 4D to swego rodzaju film z brzucha, ponieważ obraz nie jest statyczny, ale dynamiczny. Zmienia się w czasie rzeczywistym pokazując, jak porusza się dziecko i jakie robi grymasy twarzy czy w jaki sposób macha rączkami. To niezwykły widok, który – wedle psychologów – powoduje automatyczne wzmocnienie więzi rodziców z maluszkiem.

Kiedy wykonać badanie?

Kobiety będące w ciąży zastanawiają się, kiedy powinny wykonać badanie USG. Pierwsze z nich jest konieczne przez dziesiątym tygodniem ciąży, aby potwierdzić ciąże i jej prawidłowość. Wykonuje się je głowicą dopochwową. Pozwala stwierdzić obecność pęcherzyka płodowego i liczbę zarodków, a także stan narządów rodnych przyszłej mamy. Drugie badanie przeprowadza się zazwyczaj głowicą przezbrzuszną, między jedenastym a czternastym tygodniem, aby sprawdzić ryzyko wystąpienia wad. W trakcie badania ocenia się także wiek ciążowy. Ostatnie USG należy zrobić między osiemnastym a dwudziestym drugim tygodniem w celu szczegółowej oceny płodu. Ocenie podlega główka, szyja, klatka piersiowa, jama brzuszna, serce, kręgosłup, a także położenie łożyska, szyjka macicy i ilość płynu owodniowego. Przebywanie pod opieką doświadczonego ginekologa i wykonywanie zaleconych badań pozwala szczęśliwie wyczekać dnia rozwiązania.