Czy obroże mogą chronić przed kleszczami?

Właściciele psów najczęściej wyprowadzają swoich czworonogów na spacer do parku, lasu czy na łąkę. Niestety, są to miejsca najbardziej narażone na występowanie kleszczy. Co zrobić, aby ochronić naszego psa przed kleszczami? Czy obroża to skuteczna metoda? Najlepiej, jeżeli skonsultujemy to z naszym weterynarzem, który doradzi nam najlepsze rozwiązanie.

Obroże na kleszcze dla psów – czy to działa?

Na forach internetowych możemy spotkać wiele opinii właścicieli czworonogów odnośnie preparatów chroniących przed kleszczami. Dobrą opinią cieszą się obroże, które są wygodną formą ochrony przed kleszczami i pchłami. Pamiętajmy, że  jeśli nasz pies nosi obrożę, nie powinniśmy go przytulać ani z nim spać, gdyż środki chemiczne mogą być dla nas szkodliwe. Zwróćmy uwagę, że działanie obroży osłabia woda, dlatego przypilnujmy, aby pies nie pływał w jeziorze oraz nie spacerował w deszczu.

Na rynku dostępne są również obroże wodoodporne oraz bezzapachowe, które nie są szkodliwe, np. obroża Foresto, która wykazuje długotrwałą skuteczność roztoczobójczą i odstraszającą. To wyjątkowo skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie, które daje pewną i pełną ochronę na cały sezon – dowiadujemy się w rozmowie z ekspertem z internetowego sklepu zoologicznego Doggy Food.

Obroże działają przez okres około 8 miesięcy. Jednak, aby były skuteczne, muszą być noszone przez cały czas, także w mieszkaniu lub domu. Pamiętajmy, że ochrona psów przed kleszczami jest konieczna, ponieważ przenoszą one wiele groźnych chorób.

Inne sposoby na odstraszenie kleszczy

Podstawowym sposobem na zabezpieczenie czworonoga przed ukąszeniem kleszczy jest dokładne przeglądanie jego sierści po każdym spacerze. Właściciele psów korzystają z wielu metod, które uchronić maja psy przed pasożytami. Alternatywą do obroży przeciwpasożytniczych mogą być krople, przy których aplikację należy powtarzać średnio, co miesiąc, spray lub areozol, z którego powinniśmy korzystać częściej, niż co miesiąc czy tabletki, które podaje się dwa razy w odstępie czasowym i działają przez cały rok. Preparaty w kroplach są skuteczne, lecz ich aplikacja jest mniej wygodna, a działanie może być mniej skuteczne u psów z gęstą sierścią. Używając preparatów w sprayu należy pamiętać, że przed i po aplikacji przez kilka dni nie powinniśmy kąpać naszego psa. Tabletki przeciwpasożytnicze mogą sprawiać wiele problemów z podaniem. Najlepiej jest podać je razem z pożywieniem. Natomiast przy wyborze obroży na kleszcze dla psów pamiętajmy, aby dostosować ją do obwodu szyi zwierzęcia i założyć tak, aby nie powodowała dyskomfortu. Niestety każda z metod oprócz zalet może mieć swoje wady. Jeżeli mamy wątpliwości, co do stosowanych preparatów należy omówić je z lekarzem weterynarii, który na pewno nam pomoże.

śr. ocena 5 / głosów 5