Czym są implanty antykoncepcyjne?

Wciąż trwają prace nad unowocześnianiem metod antykoncepcji tak, aby jak ich stosowanie było jak najmniej wymagające, łatwe i wygodne, a dodatkowo, nie wpływało negatywnie na zdrowie kobiety. Jedną z nowoczesnych metod jest implant antykoncepcyjny. Co to takiego?

Czym jest implant antykoncepcyjny?

Implant antykoncepcyjny to niewielki pręcik, który przypomina zapałkę. Jest on wszczepiany pod skórę, gdzie stopniowo uwalnia progestagen. Hormon ten powoduje gęstnienie śluzu i obkurczanie naczyń krwionośnych błony śluzowej, co skutecznie zapobiega zapłodnieniu i zagnieżdżaniu się zarodków. Czas działania implantu wynosi od pół roku nawet do 5 lat. Jest to więc metoda wygodna, która nie wymaga ciągłego pamiętania o stosowaniu antykoncepcji.

Dla kogo?

Jak w przypadku każdej hormonalnej terapii, również przy stosowaniu implantu należy pamiętać o tym, dla kogo jest on odpowiedni. Jest on szczególnie polecany tym kobietom, które cierpią z powodu chorób przewlekłych uniemożliwiających przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, np. cukrzyca i nadciśnienie. Świetnie sprawdza się też u kobiet, które nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych z powodu znaczącej nadwagi lub wręcz otyłości. Implant jest polecany również karmiącym matkom, gdyż nie wpływa na jakość mleka.

Jak założyć?

Zaaplikowanie implantu nie jest skomplikowane i przypomina wykonanie zastrzyku. Lekarz ginekolog, np. Ginekolog – położnik Anna Kluz-Kowal, wszczepia implant wykonuje znieczulenie miejscowe, a następnie wszczepia implant po wewnętrznej stronie ramienia. Implant jest wyczuwalny pod skórą, ale nie widać go na pierwszy rzut oka.