Czym zajmuje się lekarz urolog?

Wszelkie dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym można rozwiązać decydując się na wizytę u urologa. Jest on specjalistą, który zajmuje się różnymi wstydliwymi problemami. Należy jednak pamiętać, że można je skutecznie leczyć i warto zawczasu zapobiec rozwojowi chorób – pokonać stres i zapisać się na spotkanie. Kiedy powinniśmy udać się do urologa i jak należy się do takiej wizyty przygotować?

urolog

Kiedy należy złożyć wizytę u urologa?

Choroby układu moczowo-płciowego obejmują stany zapalne, nietrzymanie moczu, impotencję, nowotwory, zaburzenia funkcji, różnego rodzaju infekcje, a także choroby nerek, moczowodów, pęcherza, nadnerczy oraz męskich narządów płciowych. Urolog nie jest jednak typowym specjalistą wyłącznie od męskich spraw – odwiedzają go również kobiety.

Kiedy zatem warto udać się na wizytę do specjalisty? Najczęściej wtedy, kiedy zauważymy niepokojące zmiany z oddawaniem moczu. Może to być ból, pojawienie się ropy lub krwi w moczu, a także jego pociemnienie oraz zauważalna wysoka lub zbyt mała ilość oddawanego moczu. Ból można zauważyć również w okolicach jąder, podbrzusza, a nawet w dolnej części pleców. Zdarza się także pieczenie lub swędzenie cewki moczowej, uczucie parcia na zewnątrz oraz obrzęki jąder, prącia oraz nóg.

Jeżeli zauważymy u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, warto skorzystać z pomocy specjalisty – radzi Piotr Kowalski, który prowadzi Gabinet Urologiczny i pomaga w diagnozowaniu i leczeniu chorób natury urologicznej.

Czego spodziewać się po wizycie u urologa?

Przed wizytą u urologa należy się do niej odpowiednio przygotować i zadbać o skierowanie od lekarza rodzinnego, wyniki badań krwi i moczu, spis leków przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości, spis objaw, które wskazują na problemy z układem moczowo-płciowym oraz przede wszystkim o higienę. Należy również pamiętać, że im więcej informacji otrzyma lekarz podczas wywiadu na wizycie, tym łatwiej będzie wystawić diagnozę i podjąć adekwatne leczenie.

Badanie zależy od dolegliwości. Ból jąder lub prącia oznacza badanie właśnie tych narządów. Problemy z prostatą wymagają natomiast specjalnego badania przez odbyt (PR – per rectum), które nie należy do przyjemnych, ale trwa bardzo krótko. Dla wielu pacjentów jest to kłopotliwa sprawa, ale tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Niektóre schorzenia mogą bowiem zagrażać naszemu życiu, dlatego obawa przed badaniami urologicznymi nie ma najmniejszego sensu.