Jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Kto twierdzi, że praca biurowa nie męczy, najwyraźniej nigdy nie pracował w biurze. Spędzając w nim ośmiogodzinny dzień pracy, wystawiamy organizm na ciężką próbę. Już samo siedzenie jest tzw. pozycją wymuszoną, nie mówiąc już o tym, jak na biurowej atmosferze może ucierpieć skóra i oczy. Nie wspominając o nerwach!

Większość pracowników biurowych szybko znajduje własne sposoby radzenia sobie ze stresem. Również właściwa pielęgnacja skóry, wystawionej na działanie klimatyzacji i pozbawionej słońca, okazuje się nie być aż tak trudna. Jednak oczy, które wiernie służą nam podczas wielu godzin spędzanych przed komputerem, wciąż zdarza się nam zaniedbywać – zauważa specjalista z salonu optycznego Optometria Ciborek.

Niebezpieczne konsekwencje pracy przy komputerze

Codzienne, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera wiąże się z ryzykiem wielu przykrych konsekwencji. Bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, pieczenie, podrażnienie i suchość oczu, a nawet stopniowe obniżenie ostrości wzroku, to problemy, które dotykają wiele osób. Aby ich uniknąć, warto stosować się do kilku zasad.

Ergonomia stanowiska pracy

To, w jaki sposób zagospodarujesz swoje otoczenie, wpływa nie tylko na estetykę biura. Najważniejsze jest to, by było ci… wygodnie. Aby uniknąć nadwyrężania wzroku przed komputerem, zadbaj o odpowiednią odległość monitora od twarzy – powinna ona wynosić ok. 0,5 metra. Dopilnuj też, by monitor nie był zwrócony w kierunku okna, by chronić oczy przed odbijającym się w ekranie słońcem.

Daj oczom odpocząć

Oczy potrzebują odpoczynku częściej, niż nam się wydaje. Idealnym rytmem pracy oczu z komputerem byłyby przerwy nawet co kilkanaście minut. W tym czasie powinieneś patrzeć przed siebie, najdalej jak to możliwe, a więc najlepiej wyglądać przez okno. Pamiętaj też o częstym mruganiu w trakcie pracy. W ten sposób lepiej nawilżysz oczy, co uchroni cię przed pieczeniem.

Dodatkowe wsparcie dla wzroku

Dla pełnej ochrony wzroku przy pracy z komputerem, smartfonem, tabletem możesz wyposażyć się w okulary z filtrem niebieskim (nawet, jeśli nie nosisz szkieł korekcyjnych). Zabezpieczą oko przed światłem niebiesko-fioletowym, które jest bardzo szkodliwe dla komórek siatkówki. Jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia nieodwracalnego zwyrodnienia plamki (AMD).

Jeśli zaś mimo mrugania i regularnych przerw, w dalszym ciągu odczuwasz dyskomfort związany z pieczeniem oczu, sięgnij po aerozol liposomalny (lepsze i wygodniejsze rozwiązanie) lub krople nawilżające (najlepiej bez konserwantów). Takie preparaty przynoszą natychmiastową ulgę i dostępne są bez recepty.

Mamy nadzieję, że tych kilka rad pomoże ci właściwie zadbać o wzrok podczas pracy. Pamiętaj jednak, że w razie uczucia pogorszenia widzenia, powinieneś udać się do specjalisty.