Diagnoza rozwoju dziecka. Niepokojące symptomy u niemowląt

Dzieci rozwijają się w swoim tempie i wolniejsze postępy umiejętności motorycznych w okresie niemowlęcym wcale nie muszą świadczyć o zaburzeniach. Niektóre niepokojące symptomy mogą jednak zwiastować nieprawidłowości w rozwoju, dlatego powinno się bacznie obserwować dziecko każdego dnia. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę i kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

niemowlak

Prawidłowe zachowania niemowlaka

Wiek niemowlęcy obejmuje okres życia do 1 roku. W tym czasie dziecko intensywnie się rozwija, zwiększa zakres ruchu oraz zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. W tym okresie dziecko przejawia już pewne cechy charakteru, dlatego częsty płacz wcale nie musi świadczyć o zaburzeniach, a być sposobem komunikowania potrzeb. W zależności od etapu okresu niemowlęcego, dziecko potrafi się już przewrócić na brzuch, zaczyna gaworzyć oraz zwiększa się zakres ruchu główką i kończynami.

Okres niemowlęcy to intensywny czas dla rozwoju malucha – mówi specjalista z Szymczuk Medical. – Z miesiąca na miesiąc zwiększa się energiczność dziecka, rozpoznaje on głosy i potrafi wyrazić nastrój za pomocą mimiki – dodaje. Reagowanie na bodźce i zwiększona motoryka ruchów to naturalne postępy rozwojowe dziecka, które powinny występować na tym etapie życia.

Nieprawidłowe symptomy

Sygnałem do zaniepokojenia powinno być przede wszystkim zatrzymanie rozwoju dziecka i niezdobywanie nowych umiejętności. Może to świadczyć o zaburzeniach neurologicznych, które można skorygować za pomocą fizjoterapii. Rodzice powinni również zwrócić uwagę na to, że dziecko jest zbyt spokojne i nie reaguje na bodźce, lub wręcz przeciwnie, nadmiernie płacze i jest podenerwowane. Do innych niepokojących symptomów u niemowląt zalicza się:

  • wszelkie asymetrie ciała,
  • notoryczne ulewanie,
  • brak zainteresowania otoczeniem,
  • nadmierne napięcie mięśniowe,
  • wiotkość lub stałe naprężenie ciała,
  • problemy w poruszaniu kończynami, łączeniu dłoni i zaciskaniu pięści,
  • drżenie ciała,
  • nieuzasadniony niepokój i podenerwowanie.

Rodzicom często ciężko samodzielnie zdiagnozować czy zachowanie ich dziecka jest prawidłowe, czy wykazuje symptomy nieprawidłowego rozwoju. Wszystkie wątpliwości należy skonsultować ze specjalistą, aby mógł ocenić stan dziecka i ewentualnie zlecić dalszą diagnostykę. Wczesne wykrycie zaburzeń rozwoju może prowadzić do całkowitego wyzdrowienia, dlatego nieprawidłowe zachowania nie zawsze muszą zwiastować poważną chorobę.

śr. ocena 5 / głosów 1