Dlaczego trzeba regularnie wykonywać badania profilaktyczne zwierząt domowych?

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” to słowa, które powinny przyświecać każdemu właścicielowi domowego pupila. Niezależnie czy to kot, czy pies, naszym obowiązkiem jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych zwierząt domowych. Tylko one pozwolą zachować w dobrym zdrowiu naszych przyjaciół i dadzą im szansę na szczęśliwe życie u naszego boku.

Jak często wykonywać badania zwierząt domowych?

Zwierzaki bardzo długo potrafią ukryć ból. Możemy nawet nie dostrzegać, że coś dolega naszej puchatej kuleczce, a później okaże się, że od dawna bardzo cierpiała. Dlatego badania profilaktyczne zwierząt domowych najlepiej jest wykonywać raz do roku. Regularne wizyty u weterynarza pomagają stworzyć profil domowego pupila i zareagować, kiedy pojawią się symptomy, które wcześniej nie miały miejsca. Właściciel psa, kota czy króliczka może nie zauważyć objawów ani żadnych dolegliwości, które mogą być wykryte tylko podczas pełnego badania klinicznego.

Zwierzęta starzeją się szybciej niż człowiek

Systematyczne badania są konieczne, ponieważ zwierzęta starzeją się dużo szybciej, niż człowiek.

Mimo wszystko, rok i tak bardzo długi okres czasu. Tym bardziej, jeśli sami nie wyobrażamy sobie nie odwiedzić lekarza przynajmniej raz do roku. A przez 5 czy 10 lat mogą rozwinąć się różne dolegliwości – komentuje nasz rozmówca z Przychodni weterynaryjnej we Wrocławiu.

Im szybciej rozpoznana jest choroba, tym łatwiej ją wyleczyć. Dzięki wdrożeniu odpowiedniej terapii i zapisaniu leków, domowy pupil może całkowicie wrócić do zdrowia. Gdy zaś okaże się, że stan zwierzaka jest już zbyt ciężki – skutki choroby mogą być nieodwracalne.

Kiedy rozpocząć systematyczne wizyty u weterynarza z naszym pupilem?

Pierwszą wizytę u weterynarza w celu przeprowadzenia badań profilaktycznych zwierząt domowych powinniśmy odbyć, kiedy w naszym domu pojawi się nowy „przyjaciel”. Zwykle piesek ma 6-7 tygodni, a kociak od 9 do 11 i to najlepsza pora, aby udać się do przychodni weterynaryjnej, ustalić kalendarz szczepień i odrobaczania oraz zaczerpnąć ważnych porad odnośnie do opieki nad zwierzakiem. Każdą kolejną wizytę możemy odbywać również w związku ze szczepieniami, przy okazji których weterynarz wykona okresowe badania krwi oraz moczu i sprawdzi ogólny stan zdrowia czworonożnego pupila. Jeśli będzie to konieczne, może zlecić dalszą diagnostykę, np. przeprowadzenie USG czy RTG. Pamiętajmy, że zwierzę, tak samo jak człowiek, w celu odpowiedniego przygotowania się do badania krwi, musi być na czczo. Tylko wtedy wyniki będą odzwierciedlać prawdziwy stan zwierzęcia.