Dlaczego warto szczepić dzieci?

Coraz głośniej mówi się ostatnio o tym, że szczepienia mogą być szkodliwe dla dzieci, np. wywoływać autyzm. Z tego powodu rodzice rezygnują niekiedy z zaszczepienia pociechy. Jednocześnie jest coraz więcej doniesień ze świata o reaktywacji chorób, które uważaliśmy za wytępione, np. gruźlicy. Oto kilka argumentów za tym, że warto szczepić dzieci.

szczepienie dzieci

Co to jest szczepionka?

Boimy się tego, czego nie znamy. Dowiedzmy się więc najpierw, czym naprawdę jest szczepionka. Otóż szczepionka to preparat, który ma za zadanie pobudzić układ odpornościowy.  Na ogół znajdują się w nim drobnoustroje wywołujące określone choroby, ale osłabione na tyle, że nasz organizm z łatwością sobie z nimi radzi, jednocześnie niejako „ucząc się” bronić przed nieosłabioną wersją wirusa. W najnowszych szczepionkach są to zaledwie fragmenty drobnoustrojów, które nie wyrządzają osobie szczepionej żadnej krzywdy, a jedynie stymulują układ immunologiczny. Można powiedzieć, że szczepionka to trening dla białych krwinek.

Jakie są zalety szczepionek?

Szczepienie dziecka to jeden największych darów, jaki rodzic może mu dać. Współcześnie dzieci są odporne na choroby, które kiedyś dziesiątkowały nawet dorosłych. Jest to jednocześnie jeden z najbezpieczniejszych sposobów zabezpieczenia się przed chorobą. W odróżnieniu od leków szczepionka nie działa sama, a wchodzi w interakcję z organizmem. Jest to wyrób biologiczny, a przez to bardziej przyjazny ludzkiemu ustrojowi. Jedynymi skutkami ubocznymi jest naturalna reakcja obronna organizmu, która jest jak najbardziej pożądana, choć nie zawsze komfortowa. Po szczepieniu mogą pojawić się: gorączka, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych, ropne zapalenie w miejscu szczepienia (typowe dla szczepionki przeciw gruźlicy). Kolejnymi zaletami szczepionek są ich koszty – wiele z nich jest obowiązkowych, a co za tym idzie – darmowych. Inne, np. szczepionka przeciw grypie, są zalecane i odpłatne, ale cena szczepionki nie przewyższy raczej kosztów poniesionych w przypadku zachorowania dziecka. Szczepienie to zaledwie kilka sekund niewielkiego bólu, który trudno porównywać z wieloma dniami bolesności i gorączki, a w przypadku malutkich dzieci w grę wchodzą także nieprzespane noce i strach rodziców. Warto szczepić dzieci przede wszystkim dla ich szeroko pojętego dobra, ale też dla własnego rodzicielskiego spokoju. Nawet jeżeli szczepionka nie ochroni w przed chorobą w 100%, na pewno załagodzi jej przebieg. Szczepienie jest proste i można je otrzymać w każdej przychodni u lekarza pediatry, np. http://pediatralublin.com.pl/.

Szczepionki dla dzieci to rozwiązanie profilaktyczne i w porównaniu z leczeniem farmakologicznym – nieinwazyjne. Zapobiegają chorobom, a to zawsze lepsze, niż ich leczenie. Kosztują niewiele lub nic. Nie mają właściwie skutków ubocznych, nie licząc naturalnej reakcji obronnej. I najważniejsze – powstrzymały wiele chorób, które kiedyś szalały jako śmiertelne epidemie.