Endodoncja jako ostatnia deska ratunku dla zęba

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, dla wielu osób jest najgorzej kojarzącym się zabiegiem stomatologicznym. Strach przed tego typu leczeniem bierze się stąd, że dawniej zabiegi te były faktycznie bardzo nieprzyjemne i zwykle do wyleczenia jednego zęba potrzeba było kilku długich wizyt. Dziś jednak technologia ta się bardzo zmieniła. Na czym dokładnie polega leczenie endodontyczne oraz w jakich sytuacjach się je wykonuje, dowiesz się z naszego tekstu.

endodoncja

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wykonuje się w sytuacjach, gdy ząb posiada zbyt głębokie ubytki, żeby można je było leczyć innymi, mniej inwazyjnymi metodami, a bakterie próchnicy zdołały już pokonać szkliwo i zębinę oraz przedostały się do ukrwionej i unerwionej miazgi zęba. W takich sytuacjach, aby uratować ząb, niezbędne staje się oczyszczenie kanałów zębowych z chorej miazgi, w przeciwnym wypadku narażamy się bowiem nie tylko na utratę zęba, ale również na dużo poważniejsze problemy. Miazga zęba jest bowiem połączona z krwiobiegiem organizmu i zawsze istnieje zagrożenie, że bakterie próchnicy przedostaną się także do innych jego części.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z gabinetu stomatologicznego ES Dentica w Tychach: „Wielu pacjentów często mnie pyta, czy warto jest się poddać leczeniu kanałowemu i zawsze na takie pytania odpowiadam, że tak. Jest to bowiem ostatnia deska ratunku dla chorego zęba. Jeżeli bowiem bakterie próchnicy zaatakują miazgę zęba, endodoncja jest jedyną metodą, która może nas ochronić przed koniecznością jego usunięcia. Musimy bowiem pamiętać, że ewentualne koszty leczenia protetycznego będą nieporównywalnie wyższe niż koszty związane z leczeniem kanałowym”.

Etapy zabiegu

Leczenie kanałowe jest kilkuetapowe. Zazwyczaj, całą procedurę można wykonać w trakcie jednej wizyty, jednak zdarzają się również przypadki, w których pacjent musi przyjść do gabinetu więcej niż raz.

Całą procedurę rozpoczyna zrobienie zdjęcia RTG, na którym lekarz dentysta może zobaczyć, ile dokładnie kanałów posiada chory ząb, jaki mają kształt i długość oraz jak daleko zawędrowała atakująca go infekcja. Po dokładnym obejrzeniu zdjęcia, stomatolog może dobrać odpowiednie znieczulenie i rozpocząć zabieg.

Na początku otwiera się komorę zęba i usuwa zarówno obumarłą, jak i żywą miazgę. Niewiele osób o tym wie, ale w wyniku leczenia endodontycznego ząb staje się martwy, ponieważ zostają z niego usunięte tkanki odpowiadające za jego unerwienie i ukrwienie. Jednak dzięki temu procesowi zatrzymuje się postępującą chorobę oraz powoduje, że ząb będzie w stanie nam służyć przez wiele lat.

Trzecim etapem leczenia jest oczyszczenie kanałów korzeniowych. W wyniku tego procesu dochodzi do całkowitego usunięcia znajdujących się w nich bakterii oraz miazgi kanałowej. Następnie kanały się osusza oraz wypełnia specjalnym materiałem. Dzięki temu, światła kanału zostają zamknięte i bakterie nie mają możliwości dotarcia do nich.

Ostatnim etapem leczenia jest wypełnienie i potencjalna odbudowa zęba.