Floating – regeneracja ciała i umysłu

Tempo współczesnego życia jest dla człowieka bezlitosne. Codzienne stresy w pracy i w życiu prywatnym odbijają się nie tylko na emocjach, ale także na zdrowiu w wymiarze fizycznym. Ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na zgłębianie sztuki medytacji, dostępne są łatwiejsze sposoby uzyskania pełnej harmonii ciała i umysłu.

floating

Floating jest metodą relaksacyjną zaliczaną do technik terapeutycznych – wyjaśnia nasz rozmówca z Vanity Day Spa. Taka klasyfikacja floatingu wynika z niesamowitych efektów, jakie daje nawet jednorazowy seans. Relaks w kabinie floatingowej skutkuje natychmiastową redukcją napięcia mięśniowego i stresu emocjonalnego, wyrównuje pracę układów metabolicznego i hormonalnego, co z kolei przekłada się wyraźnie na zdolności regeneracyjne i obronne organizmu.

Na czym polega floating?

Seans floatingowy polega na idealnym odseparowaniu od bodźców zewnętrznych, co w psychologii nazywamy deprywacją sensoryczną. Efekt odizolowania osiągamy poprzez wejście do specjalnej kabiny wypełnionej wodą o temperaturze ludzkiego ciała. Przestrzeń w kabinie jest wystarczająco duża, by swobodnie położył się w niej dorosły człowiek, a woda na tyle słona, by ciało unosiło się bez najmniejszego wysiłku.

Skąd płynie relaks?

Wydawać by się mogło, że pomysł całkowitego odcięcia od dźwięków, bodźców dotykowych i wizualnych może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, wywołując w osobie korzystającej z kabiny lęk. Jednak w praktyce dzieje się zupełnie inaczej, dzięki zapewnieniu łagodnego przejścia i możliwości stopniowego odcięcia bodźców. Osoba wchodząca do kabiny sama decyduje o momencie jej zamknięcia i wygaszenia świateł, zaś przez pierwsze chwile seansu towarzyszą jej łagodne, relaksujące dźwięki, które ułatwiają stopniowe wyciszenie ciała i umysłu.

Korzyści floatingu

Spokój i odczuwanie fizycznej przyjemności, która wynika z zanurzenia ciała w optymalnych warunkach, w pierwszej kolejności pozwala rozluźnić się mięśniom i zahamować wydatkowanie energii. Pod wpływem przyjemnych doznań mózg uwalnia endorfiny i oksytocynę, skutkiem czego ciało przestaje odczuwać jakikolwiek ból; jednocześnie hamowane jest wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, czyli substancji, które na co dzień dopingują nas do szybkich i często nerwowych działań. Umysł znajdujący się w idealnie odprężonym ciele wchodzi w stan głębokiego błogostanu – opowiada ekspert z Vanity Day Spa.

Gabinety SPA i ośrodki terapeutyczne, oferujące obecnie możliwość skorzystania z tej wyjątkowej metody terapeutyczno-relaksacyjnej starają się w pełni wyzyskać jej możliwości. Dlatego sama woda wypełniająca kabinę floatingową posiada zazwyczaj liczne właściwości prozdrowotne, pomaga w pielęgnacji skóry i włosów, a często bogata jest w niezbędne składniki odżywcze, które wchłaniają się do organizmu właśnie poprzez naskórek.