Homeopatia – kontrowersje na temat tej popularnej metody leczenia

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z homeopatii korzysta ponad 400 milionów pacjentów, w 100 krajach świata. Przeszło 200 tysięcy lekarzy stosuje leczenie homeopatyczne. Jednak mimo tych liczb, homeopatia w środowiskach medycznych wciąż uznawana jest za praktykę co najmniej wątpliwą.

homeopatia

Czym jest homeopatia?

Homeopatia to metoda leczenia opierająca się na postulacie niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, według którego substancja wywołująca pewne objawy u zdrowych osób powinna być podawana w formie rozcieńczonej osobom chorym wykazującym podobne objawy.

Leki homeopatyczne przygotowuje się poprzez wielokrotne rozcieńczanie. Rozcieńczanie trwa do momentu, aż w otrzymanym roztworze nie pozostanie ślad po rozpuszczanej substancji. Homeopaci wierzą jednak w pamięć wody powodującą trwałe zmiany w roztworze, w którym wcześniej rozpuszczano daną substancję. Niestety ta teoria nie została nigdy naukowo potwierdzona, dlatego wielu specjalistów tłumaczy skuteczność leków homeopatycznych efektem placebo.

Należy pamiętać, że leki homeopatyczne, tak jak inne produkty lecznicze, podlegają stałemu nadzorowi i kontroli odpowiednich organów, dlatego powinno kupować się je wyłącznie w aptekach. Istnieją w Polsce wyspecjalizowane apteki, które mogą pochwalić się bardzo bogatą ofertą leków homeopatycznych, przykładem jest śląska sieć Aptek Św. Barbary.

Skąd bierze się popularność homeopatii?

Zwolennicy tej metody polecają leki homeopatyczne jako alternatywę dla medycyny konwencjonalnej, np. dla takich środków, jak antybiotyki czy szczepionki. Ponieważ w preparatach homeopatycznych znajduje się niewielka ilość lub brak substancji aktywnych, wiele leków homeopatycznych dostępna jest bez recepty. Preparaty homeopatyczne przeważnie uznawane są za bezpieczne, ponieważ w znacznej części składają się wyłącznie z cukru lub też alkoholu.

W niektórych krajach leki homeopatyczne są bardzo popularne. W Indiach stosuje się je na praktycznie wszystkie schorzenia, a sondaże pokazują, że wśród indyjskich pacjentów 62 proc. nigdy nie próbowało leków konwencjonalnych, a 82 proc. nie ma zamiaru przejść na konwencjonalne metody leczenia.

Wskazania i zastosowania

Polska na razie nie jest jednym z krajów stawiających na homeopatię. Nie mniej jednak, powszechnie stosuję się leki homeopatyczne w przypadku:

  • przeziębienia oraz grypy,
  • stresu i napięcia,
  • kłopotów ze snem, bólów głowy i gardła,
  • kaszlu oraz kataru,
  • dolegliwości związanych z miesiączką,
  • choroby lokomocyjnej,
  • urazów, naciągnięć oraz stłuczeń kostno-stawowych,
  • chorób układu pokarmowego,
  • menopauzy oraz dolegliwości z nią związanych.

Lekarze decydują się również na stosowanie homeopatii w przypadku alergii. Leki homeopatyczne mogą złagodzić objawy zapalenia, a regularne dostarczanie małej dawki substancji wywołującej alergię ma działanie odczulające. Pozwala to na stopniowe słabnięcie reakcji alergicznych, aż do ich całkowitego zaniku.

Przeciwskazania i powikłania

Podawanie przez lekarza odpowiednich środków zgodnie z zasadami homeopatii nie powinno powodować powikłań. Należy jednak pamiętać, że w początkowym etapie leczenia niektóre objawy chorobowe mogą ulec pogorszeniu. Nazywa się to pogorszeniem homeopatycznym, jednak zjawisko to występuje wyjątkowo rzadko. Wbrew pozorom, ta reakcja świadczy o dobrze dobranym leku.

Jak wyjaśnia dyplomowany farmaceuta z Apteki Św. Barbary z Knurowa: Przepisane przez lekarza leki homeopatyczne są w 100% bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że jak każde inne leki, także leki homeopatyczne należy kupować w aptekach. Dostępne są od ręki albo na specjalne zamówienie w uzgodnionym z danym pacjentem terminie.