Jak dbać o zdrowy kręgosłup dziecka?

Większość z nas pamięta z dzieciństwa znienawidzoną komendę „nie garb się” i wzdryga się na to wspomnienie. Jednak dbałość o zdrowy kręgosłup i prawidłową postawę w wieku dziecięcym jest bardzo ważna, wpływa bowiem nie tylko na wygląd i samopoczucie dziecka, ale także jego zdrowie w przyszłości.

kregoslup-dziecka

W dzisiejszych czasach mamy bardzo duże możliwości doboru metod pielęgnacji dzieci – zauważa nasz rozmówca z firmy JARD. Znacznie poszerzyła się także świadomość dostępnych środków profilaktyki wad postawy oraz roli kształtowania właściwych nawyków u dziecka.

Wzmacniajmy grzbiet niemowlęcia

U dzieci w okresie niemowlęcym bardzo ważny jest wybór kołyski lub łóżeczka z odpowiednio twardym materacem. Musi on być wygodny, a jednocześnie na tyle twardy, by nie odkształcać się zbyt łatwo pod ciężarem maleństwa.

Co ciekawe, już najmłodszym dzieciom możemy wprowadzić pewien ekwiwalent treningu mięśni pleców. Warto często kłaść malucha na brzuszku, co będzie skłaniało go do podnoszenia główki. W ten sposób będą wzmacniały się mięśnie jego grzbietu.

Dzieci w wieku przedszkolnym

Planując czas dziecka warto mieć na uwadze, że w pierwszych latach życia dowolna pozycja statyczna jest nie do zniesienia. Dziecko potrzebuje ciągłej możliwości ruchu, nawet jeżeli sytuacja wymaga siedzenia, zapewnijmy mu w tym względzie pewną swobodę.

Dzieci w wieku szkolnym

Ważnym zagadnieniem dotyczącym zdrowia kręgosłupa dziecka jest ciężar noszonego przez nie plecaka. Nie powinien on przekraczać 11% masy ciała ucznia, a największą zbrodnią przeciw plecom dziecka jest nierównomierne obciążenie tego ciężaru.

Kolejnym zagrożeniem jest spędzanie dużej ilości czasu w wymuszonej pozycji siedzącej, najpierw w szkole, później w domu podczas odrabiania lekcji. Miejsce do nauki musi być nie tylko odpowiednio oświetlone, by maluch nie pochylał się nad kartką, ale też dobrze dopasowane do jego wzrostu – przypomina ekspert z autoryzowanego salonu Mebli Moll.

Ponieważ dzieci w szkole podstawowej są w okresie bardzo intensywnego wzrostu, warto zastanowić się nad inwestycją w biurka i krzesła o regulowanej wysokości. Dużym udogodnieniem dla rosnącego człowieka jest też możliwość regulacji nachylenia blatu, czy wysuwania siedziska w krześle.