Jak działa aparat do elektroterapii?

Elektroterapia to jedna z najbardziej skutecznych i łatwych w stosowaniu dziedzin fizjoterapii. Stosowana jest do leczenia różnych schorzeń i urazów, a także z powodzeniem do rehabilitacji. Podczas takiego zabiegu wykorzystuje się lecznicze właściwości prądu, jednak warto wiedzieć, że jest on bardzo bezpieczny. Na czym konkretnie polega ten zabieg i jak działa aparat do elektroterapii? O tym poniżej!

Aparat do elektroterapii

Na czym polega elektroterapia?

Elektroterapia to mówiąc potocznie – leczenie prądem, stałym lub zmiennym. Podczas tego leczniczego zabiegu, na ciele pacjenta umieszczane są elektrody, umożliwiające przepuszczanie prądu o odpowiednio dobranej częstotliwości. Zabieg elektroterapii jest krótki – trwa kilkanaście minut i wykonywany jest w seriach. Prąd wykazuje bardzo wiele działań prozdrowotnych i przeciwbólowych. Zmniejsza napięcie mięśni, poprawia ukrwienie oraz przyspiesza regenerację tkanek. Elektroterapia jest jednak dość szerokim pojęciem. Można wyróżnić poszczególne zabiegi wykorzystujące prąd: jonoforezę, elektrostymulację, galwanizację, prądy diadynamiczne, TENS, interferencyjne czy prądy Traberta. Do przeprowadzenia zabiegów niezbędny jest odpowiedni aparat do elektroterapii.

Elektroterapia – wskazania i przeciwwskazania

Elektroterapia stosowana jest przy leczeniu różnego rodzaju chorób, schorzeń i dolegliwości. Są to między innymi: bóle kręgosłupa, nerwobóle, zwyrodnieniowa choroba stawów, bóle i choroby reumatyczne, rwa kulszowa, stany po złamaniach, zwichnięciach czy stłuczeniach kończyn, bóle migrenowe czy osteoporoza. Ponieważ w trakcie zabiegu wykorzystywany jest prąd, istnieją też przeciwskazania do jego stosowania. Można tu wskazać przede wszystkim rozrusznik serca, nowotwory, implanty, ciążę, stany zapalne i infekcje, zatory i zapalenie żył czy zaburzenia serca i czucia.

Jak działa aparat do elektroterapii?

Do przeprowadzenia zabiegu elektroterapii niezbędny jest specjalny aparat, który można zakupić w dobrych medycznych sklepach ze sprzętem, takich jak chociażby Bytmed. Aparat do elektroterapii dostarcza poprzez elektrody, w zależności od rodzaju zabiegu, bezpieczne prądy stałe, modulowane lub impulsowe małej i średniej częstotliwości. Ponieważ rodzajów elektroterapii jest wiele, nowoczesne urządzenia umożliwiają szerokie zastosowania  diagnostyczne oraz doskonałe przenikanie substancji leczniczych przez skórę pacjenta, przez co jego stan zdrowia ulega znacznej poprawie.

Jakie są efekty elektroterapii?

Zabiegi z wykorzystaniem prądu przynoszą szybką ulgę w wielu dolegliwościach bólowych i redukują stany zapalne. Po serii zabiegowej tkanki i mięśnie są znacznie lepiej ukrwione i odżywione. To z kolei sprawia, że uszkodzone – szybciej się regenerują. Lepsze ukrwienie umożliwia szybkie wchłanianie obrzęków. Elektroterapia stosowana podczas stanów pourazowych umożliwia szybszą regenerację mięśni i zmniejszenie ich napięcia. Zdarza się również, że podczas elektroterapii pacjentowi podaje się leki, które dzięki działaniu prądu szybciej się wchłaniają, a dzięki temu lepiej działają.

śr. ocena 0 / głosów 0