Jak pokonać lęk przed dentystą?

Wiele osób unika wizyty u stomatologa ze strachu przed bólem i dyskomfortem. Według badań dentysty boi się aż połowa Polaków! Warto jednak przełamać te obawy, aby roztoczyć nad swoimi zębami profesjonalną opiekę i uniknąć bardziej przykrych, a niekiedy kosztowych zabiegów oraz dysfunkcji w obrębie jamy ustnej. Co zrobić, żeby przestać się bać dentysty?

Lęk przed dentystą

Lęk przed dentystą a dentofobia

Wielu z nas czuje obawę przed wizytą u stomatologa, ale tylko niektórzy cierpią na dentofobię. Jest to fobia podobna do klaustrofobii czy arachnofobii. Czym się objawia? Zapytaliśmy o to specjalistę z centrum stomatologicznego Dentica w Zawierciu:

Osoby cierpiące na dentofobię odczuwają wszelkie dolegliwości towarzyszące panicznemu strachowi: przyspieszone tętno, skoki ciśnienia, mroczki przed oczami, miękkie kolana, uczucie paraliżu, pocenie, uczucie zimna lub gorąca, bezsenność, biegunki, bóle brzucha, drżenie. Całe ich ciało mówi: jesteś w śmiertelnym niebezpieczeństwie!

Taki lęk nie poddaje się próbom racjonalizacji. Osoba z dentofobią wie, że nic jej nie grozi, ale reakcja psychiczna i fizjologiczna temu przeczą.

Dentofobia od zwykłej obawy różni się natężeniem. Jest to strach tak duży, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Osoby z dentofobią często zaniedbują zęby, bo odwlekają wizytę w gabinecie stomatologicznym w nieskończoność mimo nasilającego się bólu. Z drugiej strony ludzie borykający się z tą fobią często myślą o zębach i ich stanie lub poświęcają wiele energii, aby o nich nie myśleć.

Dentofobia, jak każda inna fobia, jest możliwa do zminimalizowania. Służą do tego: psychoterapia, stopniowe oswajanie się z sytuacją wywołującą strach, a także – doraźnie – leki przeciwlękowe.

Zawalcz ze strachem i wygraj zdrowe zęby!

Jeśli problem nie jest u Ciebie tak nasilony, Twoje szanse na trwałe usunięcie obawy przed dentystą będzie większe. Kluczowe jest tutaj stopniowe przełamywanie swoich oporów. Ponieważ argumenty racjonalne rzadko koją obawy, lepiej jest przekonać się na własnej skórze, że nie ma się czego bać. Nie musisz się jednak rzucać na głęboką wodę.

Możesz zacząć od wizyty kontrolnej i poprzestać wyłącznie na oględzinach zębów. Jama ustna to intymna sfera i zawsze czujemy dyskomfort, gdy ktoś zyskuje do niej dostęp. To jest jedno z podłoży strachu przed dentystą.

Na kolejnej wizycie możesz wykonać zabiegi higienizacyjne. Nie są one bolesne, mogą wywołać nieznaczny dyskomfort. Zauważysz jednak pozytywne rezultaty – bielsze i przyjemnie gładkie zęby, które łatwiej będzie doczyścić. W ten sposób zaczniesz budować dobre nastawienie.

Następnie możesz usunąć drobne ubytki zębów. Taki zabieg jest bezbolesny, a Ty przyzwyczaisz się do specyficznych dźwięków i zapachów towarzyszących leczeniu stomatologicznemu.

Po tych trzech krokach będziesz lepiej przygotowany na bardziej zaawansowane zabiegi, a jednocześnie Twoje zęby będą w znacznie lepszym stanie! Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o znieczulenie.

śr. ocena 5 / głosów 1